Tízezrek a Milla tüntetésén: Passzív hallgatás, vagy aktív részvétel?

Egy év alatt harmadszor töltötte meg a Szabad sajtó útját a Milla csoport. A nemzeti ünnepre meghirdetett újabb megmozdulásuk is tízezreket vonzott.

A Facebook közösségi hálózaton alakult Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért csoport felhívására ötezren jelezték előzetesen részvételük, de már fél háromkor is többen lehettek ennél, folyamatosan áramlott a tömeg az Erzsébet hídra felhúzott színpadhoz. Innen a hármas kezdetre a Ferenciek teréig teljesen megtöltötték a Szabad sajtó útját és - ha szellősebben is - a Kossuth Lajos utca elejét.

Pintér kecskéje

Ezúttal aránylag kevés transzparenssel, zászlóval (magyar és uniós lobogókkal) találkozhattak a tüntetők, ezek viszont szinte szivárványkoalíciót sejtettek: zászlócskáikkal átjöttek a Demokratikus Koalíció szimpatizánsai, az LMP népszavazási standjai is ide települtek, a transzparensek pedig sok mindent kívántak az orbánság végétől az alaptörvény elítélésén át a világ jótevőinek egyesüléséig; az egyik tüntető nemes egyszerűséggel azzal az igénnyel állt elő, hogy Pintér Sándor vigyen gombászni kecskét.

Elfojtani nem ér

A rendezvényt most is Csákányi Eszter és Kulka János vezette, akik többek között a szabadság melletti kiállás fontosságát ecsetelték, a szabadság ellenségei elleni küzdelemre szólítottak; többek között a hatalom elnyomó törekvéseit sorolva lelkesítették az amúgy is meglehetősen rezsimellenes tömeget. CSákányi emlékeztetett, hogy miközben a szomszédban pillanatok alatt engedélyezték a szélsőjobb tüntetését, addig nekik hónapokig kellett huzakodniuk a rendőrséggel, miután előre befoglalták a területet előlük. - Milyen demokrácia az - hangzott a szónoki kérdés Kulkától -, ahol az adóhatóság raportra hívja a Milla aktivistáját, hogy megtudja, kik támogatják a rendezvényeiket?

A betyároknak sem tetszik

A kéretlen szomszédok egyébként megpróbálták ellentüntetéssel megzavarni a millás megemlékezést a Jégbüfénél, de a rendőrök a Ferenciek terét elkordonozták a többszáz ellendrukker elől, több "betyárt" igazoltattak, előállítottak. Incidens tudtunkkal nem történt, leszámítva a szokásos "Zsidók!" vs. "Nácik, haza!" szóváltásokat.

Dr. Scmittre Dopeman

A millás rendezvényen felszólalt számos civil szervezet képviselője, reprezentálta magát egyebek mellett a Hallgatói Hálózati, az Oktatói Hálózat, a Város Mindenkiért, a Hálózat a Tanszabadságért, de mindenek előtt kihirdették a legutóbbi, tavaly őszi tüntetésükön beharangozott alternatív államfő-választás nyertesét, a rapper Pityinger "Dopeman" László személyében.

Rák Bendék

Kiosztották továbbá a "Rák Bende-díjakat" az alkotmányosság tönkretevőinek; a citromdíjakat a Fidesz politikusai: Lázár János, Szijjártó Péter és Balsai István kapták, míg a pozitív - "nem Rák Bende" - díjat Parti Nagy Lajos írónak, illetve az Alkotmánybíróság hatáskörei szűkítése miatt lemondott alkotmánybírónak ítélték. Miután utóbbit nem lelték, Parti egyedül vehette át a díjat. "Nincsenek illúzióim, sokáig kell még nemet mondani" - mondta az író, publicista; nemet az elveszett alkotmányra, a sértett, gőgös, sietős berendezkedésre, ami a demokrácia romjain épül.

Maximum a minimum

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Felszólalt többek között Simándi Szelim a Milla nevében, aki nemzeti minimumot sürgetett, felsorolva a Milla követeléseit (sajtószabadságot, a kis pártoknak kedvezőbb választási rendszert, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a jogalkotás és a közpénzek mozgásának átláthatóságát, szolidaritást; az EU alapértékei melletti kiállást). Majtényi László volt adatvédelmi biztos, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet főigazgatója, aki a hatalmi zsarnokságról szónokolt; arról, hogy annyi jogunk van, amennyit kiharcolunk. Szerinte "a szabadság ellenségei a kerítésen belül támadnak", és már az alkotmányt is elérte a zsarnokság. Jónás Marianna a rend ígéretét és az ehhez képest bekövetkezett káoszt hozta elő, Barta Bea, a Hallgatói Hálózat aktivistája aktív részvételt javasolt a passzív hallgatás helyett, a Hálózat a Tanszabadságért nevében pedig Stribik Ferenc ígért keményebb fellépést az oktatási kormányzattal szemben: ha kell, sztrájkolni, fognak, akár bojkottálják a vizsgáztatást is, ha a hatalom nem ért a szép szóból. Pikó András pedig a Hadd szóljon egyesület nevében a Klubrádiónak kedvező szerdai ítéletről beszélt, mint "a civil összefogás első látványos győzelméről".

A Milla tüntetése a Ferenciek teréről nézve
A Milla tüntetése a Ferenciek teréről nézve
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.