Miért ment három hétre Brazíliába a nagy bajban lévő Pécsi Egyetem több vezetője?
Az Index.hu hírportál cikke szerint a rektor által vezetett delegációnak – amellett, hogy ellátogathatott a Rio de Janeiróban rendezett négynapos Tudomány Világfórumára – azt tűzték ki feladatul, hogy brazil hallgatókat csábítson Pécsre.
A Bódis József rektor által vezetett csoport Sao Paulóban landolt, majd az utazás hivatalos Facebook-oldala szerint több mint egyhetes tartózkodás után továbbindult Rio de Janeiróba, ahol a napokban, november 24. és 27. között tartották a fórumot. A nemzetközi tudományos találkozóra hivatalosan a rektornak volt meghívása, aki többek között Szijjártó Péter külkapcsolati államtitkár és Pálinkás József MTA-elnök társaságában képviselhette az országot - olvasható az Index cikkében.
A tudósítás szerint Pécsen közben komoly felháborodást okozott a 18 fős küldöttség hosszas körútja, amely egészen december 2-ig tart. Az egyetemi dolgozókat az dühítette fel, hogy a szerencsés résztvevők, akik között több HÖK-ös vezető és hallgató is van, az intézmény anyagi forrásait is megterhelve járhatják be a Brazíliát, miközben az Állam- és Jogtudományi Karon néhány héttel korábban csoportos létszámleépítést jelentettek be - írja a cikk.
Az Index hozzáteszi: az egyetemen elterjedt nézet szerint a költséges út, amelyen csak a repülőjegyek tízmilliós tételt jelentettek, leginkább a közelgő rektorválasztás kampányeseményeként értelmezhető. A résztvevők szerint viszont a körút nem jelentett nagyobb összegű kiadást az egyetem számára - teszik hozzá a cikkben.
Gunszt Dóra főszervező, a PTE Doktorandusz Önkormányzat elnöke, aki maga is Brazíliában van, az Indexnek emailen küldött válaszában elismerte ugyan, hogy „az intézmény különböző szervezeti egységeinek" is támogatniuk kellett anyagilag a projektet, a költségeket azonban csökkentette a Campus Hungary programban elnyert támogatás, valamint az, hogy az egyes résztvevők egyénileg is hozzájárultak a kiadásokhoz.
A főszervező szerint a tudományos konferencia mellett az egyik fontos cél az volt, hogy népszerűsítsék a magyar felsőoktatási intézményt a kinti diákok körében. „Fontosnak ítéltük, hogy egyetemünk idegen nyelvű képzési és kutatási portfólióját is bemutassuk, ezért a résztvevők ezek bemutatása mellett ismeretterjesztő tudományos előadásokat is tartottak a különböző intézményekben. A csoport tagjainak kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy legyen graduális- és posztgraduális hallgató, óraadó oktató, tanársegéd és egyetemi docens is” – jelentette ki a főszervező az Indexnek nyilatkozva.