Mi lesz az állami vagyonnal? Az MSZP szerint 'kontroll nélküli mutyi'
Önálló ágazat lesz a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium lesz az állami vagyongazdálkodás kizárólagos ágazati irányítója és felügyelője. A parlament által csütörtökön tárgyalt törvényjavaslat szerint megszűnik a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács, az Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) kerül több cég vagyonkezelése és a törvény készíti elő az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Vám- és Pénzügyőrség összevonását.
Fónagy János (Fidesz) az állami vagyonnal való felelős gazdálkodásért szükséges törvények módosításáról szóló javaslatról szóló expozéjában csütörtökön azt mondta: az előterjesztés célja, hogy új típusú, értékalapú nemzeti vagyongazdálkodás egységes rendszere jöjjön létre. Az új vagyongazdálkodás alappillére a hatékony, átlátható és takarékos gazdálkodás; ezt szolgálja az új szervezeti, intézményi rendszer megteremtése - fűzte hozzá.
Elmondta még: az új rendszer keretében az állam gondos gazdaként felelősen megóvja, takarékosan működteti, gyarapítja a nemzeti vagyont. Az értékgyarapítás - fűzte hozzá - magába foglalhatja az állami vagyon üzleti alapú hasznosítását, értékesítését, növelését, a vagyoni kör bővítését is.
A Fidesz a "kontroll nélküli mutyi" feltételeit teremti meg az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében benyújtott törvényjavaslattal - közölte Kovács Tibor, a gazdasági bizottság szocialista tagja az MTI-vel csütörtökön. A gazdasági bizottság szerdán általános vitára alkalmasnak találta az állami vagyonnal való felelős gazdálkodásért szükséges törvények módosításáról szóló javaslatot, a szavazáskor egy szocialista és három jobbikos képviselő nemmel szavazott, egy szocialista képviselő pedig tartózkodott.
Kovács Tibor az MTI-nek azt mondta: a javaslat szembemegy minden eddigi fideszes nyilatkozattal, követeléssel, és a vagyonnal való felelős gazdálkodással, az átlátható gazdálkodással, az ellenőrizhetőséggel. Szerinte azzal, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) portfóliójából a Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) kerül több cég, megszűnik az eddigi kontroll. Emlékeztetett, hogy a Fidesz-kormány működése alatt egy parlamenti bizottságban számoltatták be a fejlesztési bankot, akkor a bankvezetés banktitokra hivatkozva semmiféle információt nem adott.
A szocialisták szerint elfogadhatatlan a törvényjavaslat tárgyalásának módja is: a gazdasági bizottság szerdai ülésének kezdetekor anélkül kezdték meg annak vitáját, hogy az Országgyűlés elnöke kijelölte volna a testületet a javaslat megtárgyalására.