Mesterházyt újraválasztották
Mesterházy Attilát választotta frakcióvezetővé az MSZP szerda este megalakult parlamenti képviselőcsoportja. A frakció összetételében sok a változás, a vezetés viszont lényegében változatlan.
A pártelnök – aki 2009 áprilisa óta irányítja a frakciót – egyedüli jelölt volt. Eddigi négy helyettese közül három, Tóbiás József, Lukács Zoltán és Harangozó Tamás is a helyén maradt, a frakcióvezetésből csak Józsa István került ki.
Tóbiás általános frakcióvezető-helyettesként a gazdasági, Lukács a társadalompolitikai, Harangozó a jogi ügyekért felel. Frakcióvezető-helyettessé választották még Tóth Bertalant, a pécsi politikus kül- és nemzetpolitikai kérdésekkel foglalkozik majd. A képviselőcsoport szervezési igazgatója Legény Zsolt lett.
Mesterházy Attila a frakcióülés után azt mondta: minden szavazás egyhangú volt. Egyetlen posztért sem volt verseny, az övétől eltérő személyi javaslat. Egy kérdésre hozzátette, nem vetődött fel a pártelnöki és a frakcióvezetői tisztség szétválasztása, mint ahogyan a többi ellenzéki pártban is ugyanazok töltik be a két pozíciót.
Ahogy korábban megírtuk, Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter házalelnök lesz, és az is véglegessé vált, hogy a költségvetési bizottságot Burány Sándor, a nemzetbiztonságit pedig továbbra is Molnár Zsolt elnökli. Bizottsági alelnöki pozíciót kap a törvényalkotásiban Bárándy Gergely, a mentelmiben Józsa István, a honvédelmiben Harangozó Tamás, a kulturálisban Kunhalmi Ágnes, a népjólétiben Korózs Lajos, a gazdaságiban Tóth Csaba, a mezőgazdaságiban Harangozó Gábor, a vállalkozásfejlesztésiben pedig Varga László.
Gúr Nándort, az MSZP alelnökét és Hiszékeny Dezsőt jegyzőnek, Szabó Sándort pedig az Interparlamentáris Unió alelnökének jelölik a szocialisták.
Mesterházy arról is beszélt: kritikusak lesznek a kormánnyal, de a kritika megfogalmazása mellett alternatívát is állítanak.
A 29 tagú frakcióban hét újonc van: Bangóné Borbély Ildikó, Demeter Márta és Kunhalmi Ágnes elnökségi tagok, Heringes Anita paksi elnök és három egyéni választókerületi győztes, az angyalföldi Hiszékeny Dezső, az óbudai Kiss László és a szegedi Szabó Sándor. Hatan egy ciklusnyi megszakítás után kerültek vissza az Országgyűlésbe, köztük Korózs Lajos volt szociális államtitkár, és a pártelnök-frakcióvezető két bizalmasa, Velez Árpád pártigazgató és Szakács László kabinetfőnök.
Az eddig 47 fős MSZP-frakcióból nem indult a parlamenti választáson Lendvai Ildikó és Kovács László korábbi pártelnök, a szocialista kormányok alatt több minisztériumot vezető Lamperth Mónika, az Európai Parlamentbe készülő Szanyi Tibor, Ujhelyi István és Veres János. A gyenge szereplés miatt nem kerültek be olyan, korábban meghatározó politikusok, mint Baja Ferenc, Boldvai László, Juhász Ferenc, Puch László és Szekeres Imre, az agrárpolitikus Gőgös Zoltán és több megyei elnök sem.