Parlamenti lámpaoltás: vizsgálatot követel az MSZP és a DK
Mint emlékezetes, a DK öt független képviselője, Gyurcsány Ferenc vezetésével, az iskolarendszer átalakítása elleni tiltakozásul éjszakázott a parlamenti ülésteremben: a napirend végétől, kedd délután öt órától szerda reggel nyolcig webkamerán és közösségi oldalakon keresztül tartották a kapcsolatot az őket megkereső emberekkel, válaszoltak a kérdéseikre.
Gyurcsány Ferenc az MTI-nek elmondta: a parlament vezetése eleinte korrekt együttműködést mutatott, "aztán valami megváltozott", mert este 8-kor lekapcsolták a villanyt, így sötétben kellett dolgozniuk. A volt miniszterelnök szerdai Facebook-bejegyzésében ezt felháborító disznóságnak nevezte, és - frakció, így napirend előtti felszólalási lehetőség híján - az MSZP és az LMP képviselőcsoportját kérte, követeljék a felelősök megnevezését.
Mesterházy Attila a házbizottság csütörtöki ülése után az MTI-nek elmondta: azért is sürgette az incidens kivizsgálását, mert Gyurcsány Ferenc DK-elnök elmondása szerint a házvezetés eleinte együttműködő volt, majd később mégis rájuk oltották a villanyt.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője hangsúlyozta: a képviselők jogállásából fakadóan biztosítani kell számukra a munkavégzés feltételeit, és nem csak a parlamenti ülések ideje alatt. Azt szorgalmazta, hogy ha szükséges, szülessen - akár az ügyrendi bizottság részvételével - általános érvényű állásfoglalás erről.
Tájékoztatása szerint mivel a házvezetés - amelyet a KDNP-s alelnök, Latorcai János képviselt - nem tudott felelni arra a kérdésre, hogy ki utasította a technikai személyzetet a világítás lekapcsolására, a kérdést a jövő heti házbizottsági ülésen újra előveszik. Mesterházy Attila ugyanakkor elmondta, a frakciók nem zárkóztak el attól, hogy általános állásfoglalás szülessen az ügyben.
Gyurcsány Ferenc szerint a világítás lekapcsolásával pártja öt független képviselőjét akadályozták, mivel sötétségben voltak kénytelenek 12 órán dolgozni, holott az Országgyűlésről szóló törvény, valamint a házszabály sem tiltja, hogy a parlament munkájának végeztével is az ülésteremben maradjanak.
Az ügyben megszólalt a Fidesz is. A párt szerint "hasznosabb lenne, ha Mesterházy Attila pártja Magyarország ellen dolgozó európai képviseletét és erőszakos politikai szövetségeseit vizsgálná felül, még mielőtt a Gyurcsány Ferencet bántó villanykapcsolgatásért felelős vizsgálóbizottság felállítását sürgeti."