Méltóságot Mindenkinek Mozgalom: gyertyával a romákért

A Méltóságot Mindenkinek Mozgalom április 27-én békés demonstrációt rendez az Országos Rendőr-főkapitányság Teve utcai székháza előtt. A rendezvényen mécsessel, gyertyával róják le kegyeletüket a nagycsécsi, a tatárszentgyörgyi és a tiszalöki gyilkosság áldozatainak emléke előtt.

A demonstráción petíciót adnak át az országos rendőrfőkapitánynak. Ebben azt írják: "A magyarországi cigányság két évtizede folyamatosan romló helyzetében az elmúlt másfél évben ijesztő változás következett be: cigánynak lenni immár nemcsak megbélyegzettséget, kirekesztettséget és másodrendű állampolgári státuszt jelent, hanem e puszta tény a testi épség, mi több, az élet elemi veszélyeztetettségét hordozza. A romák meggyilkolása, a házaik ellen sorozatban elkövetett Molotov-koktélos támadások, a provokált utcai verekedések ugyanakkor csupán a jéghegy hátborzongató csúcsát jelentik. Ezek a szörnyű akciók ugyanis aligha történhetnének meg nyílt vagy legalább hallgatólagos társadalmi támogatottság híján.

Kóka Jenő lányára vigyáznak helyiek Tiszaeszláron a tiszalöki gyilkosság utáni napokban
Cigányok állnak egy tábortûz körül Tiszaeszláron a Kossuth utcában április 25-én késõ este. Ebben az utcában lakik a három nappal korábban saját udvarán, ismeretlen tettes által agyonlõtt Kóka Jenõ lánya is. A Tiszalöktõl néhány kilométerre lévõ tele

E hallgatólagos támogatottságnak különös és veszélyes nyomatékot adnak a magas rangú állami vezetők szájából az utóbbi időben elhangzott rasszista tartalmú megnyilatkozások, valamint a rendre felderítetlenül maradt bűnügyeknek az az óhatatlan üzenete, hogy az állam – és erre hivatott legfőbb szerve, a rendőrség – nem is kíván különösebb erőfeszítéseket tenni roma állampolgárai épségének, életének és elemi emberi jogainak védelmében.

A kialakult helyzet tehát nem egyszerűen néhány szélsőséges bűnelkövető gaztetteinek eredménye – létrejöttéért mindannyian felelősek vagyunk, egyszerű állampolgárok és állami, politikai vezetők egyaránt. Fel kell ismernünk: roma honfitársaink azonnali hathatós védelmének és a többségi társadalom tagjaival egyenlő jogainak biztosítása a közösség létének elemi kérdése, aminek megoldásán nem kevesebb múlik, mint az, hogy lehet-e ebben az országban emberhez méltóan élni.

E petíció megfogalmazói tisztában vannak azzal, hogy a napjainkra kialakult drámai helyzet oldása, majd javítása igen sok erőfeszítést kíván, és ez nem csupán az állami szervek dolga. Az első lépések azonban egyértelmű és üzenetértékű fellépést követelnek az államtól – mindenekelőtt annak a rend és a törvényesség napi biztosítására hivatott szervétől: a rendőrségtől."

A tüntetés résztvevői és a demonstrációt támogató emberjogi szervezetek mindezek miatt kettős követeléssel fordulnak az Országos Rendőr-főkapitánysághoz és annak vezetőihez.

"Mindenekelőtt: a rendőrségnek garantálnia kell a ma testi épségükben és életükben leginkább veszélyeztetett roma lakosok védelmét. Az elmúlt időkben elkövetett támadások rendre települések elkülönült cigánysorain, illetve telepszerű lakóhelyeken történtek, ami a biztosra törekvő elkövetők szemszögéből logikus is. E szélsőségesen szegregált településeken és településrészeken – amelyeknek száma mintegy 5-800-ra tehető – ma a roma lakosság egésze potenciális áldozat, és gyakorlatilag eszköztelen a védekezésre. Követeljük, hogy a rendőrség állítson állandó, 24 órás őrszolgálatot ezekre a helyekre, s a járőröző rendőrök elsődleges dolga az ott lakók biztonságának és félelemmentes közlekedésének helyreállítása legyen.

Másodszor, követeljük, hogy a rendőrség a maga eszközeivel járuljon hozzá annak tudatosításához, hogy a romák ellen elkövetett támadások ügye nem szakmai belügy, nem is kizárólag az etnikai kisebbség ügye, hanem a magyar társadalom legszélesebb értelemben felfogott és mindenkit érintő közügye. Ennek jegyében követeljük az elmúlt hónapokban elkövetett roma-gyilkosságok és Molotov-koktélos támadások hatékonyabb felderítését! Nem kételkedvén abban, hogy e nyilván bonyolult ügyekben a nyomozás igen összetett és időigényes feladat, elemi fontosságúnak látjuk a rendőrség hallgatásának megtörését. Követeljük a hetenkénti rendszerességű nyilvános tájékoztatást – akár történt, akár sem érdemi előrehaladás a tettesek kézre kerítésében. A rendszeres és nyilvános tájékoztatást elemi feltételnek látjuk abban a tekintetben is, hogy javuljon a rendőrség és a lakosság együttműködése a faji gyűlölettel szembeni fellépésben, ami nélkül több ezer járőröző rendőr munkája sem szavatolhatja az itt élők – romák és nem-romák – épségét és biztonságát."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.