Megpróbálták megvesztegetni az Audit?
Elhárulni látszik a jogi akadály a német Audi újabb, nagyszabású győri beruházása elől.
Orbán Viktor miniszterelnök és Rupert Stadler, az Audi AG igazgatótanácsának elnöke tavaly ősszel a parlamentben jelentette be, hogy jelentősen bővítik a győri gyárat, melynek eredményeképpen mintegy 1800 munkahely jön létre. Az érintett földterület környezethasználati engedélyét a hatóságok nem sokkal később ki is adták, a debreceni székhelyű Tiszántúli Természetvédők Társulata (TTT) azonban a bírósághoz fordult. Többek között azt sérelmezték, hogy a Natura 2000 földterületen élő növény- és állatfajok elpusztulhatnak, s a beruházó által vállalt áttelepítésük sikerét is vitatták.
Az Audi Hungaria Motor Kft. vezetői mindvégig teljesen alaptalannak minősítették az aggályokat, s a hatóságok is hangsúlyozták: mindenben jogszerűen jártak el. A természetvédők által kezdeményezett bírósági eljárás azonban ennek ellenére kétségtelenül lelassíthatta volna a beruházás szigorú menetrendjét.
A győri Audi Hungaria szerdán arról kapott hivatalos értesítést a bíróságtól, hogy a Tiszántúli Természetvédők Társulata visszavonta bírsági keresetét, tudtuk meg Czechmeister Mónikától.
Ez szoros összefüggésben állhat azzal, amiről a Kisalföld értesült:a rendőrség őrizetbe vette a környezetvédő társulat vezetőjét. Más forrásból szerzett információink szerint vele szemben vesztegetés gyanúja merült föl.
A debreceni székhelyű Tiszántúli Természetvédők Társulatának elnöke, Zsák Ferenc Tibor egyébként a cívisvárosban évek óta jól ismert zöldaktivista, aki az elmúlt években nem csak helyi, hanem az ország más településeit érintő természet- és környezetvédelmi ügyekben is rendszeresen megszólalt a sajtóban.
Debrecenben a TTT egyik legnagyobb horderejű ügye az volt, amikor 2004-ben tiltakozott a védett Nagyerdő beépíthetőségének az önkormányzat által tervezett módosítása ellen. Akkor Zsák Ferenc Tibornak és az egyesületének sikerült elérnie, hogy a Nagyerdő melletti beruházás kivizsgálására Debrecenbe érkezzen az Európai Parlament petíciós bizottságának tényfeltáró küldöttsége.
A cívisvárosban egyes környezetvédők úgy vélték: Zsák Ferenc Tibor stratégiája az volt, hogy az egyesülete hajlandó abbahagyni a tiltakozó akciókat és visszavonja a bírósági kereseteket is, feltéve, ha anyagi támogatásban részesül. Ezt a feltevést erősítette, hogy a nagyerdei botrány után nem sokkal a TTT nagyobb összegű támogatást kapott a debreceni önkormányzattól egy projekt megvalósítására.
Megkérdeztük a hazai zöld mozgalom néhány képviselőjét, akik egybehangzóan állították: ők régebb óta elfogadhatatlannak tartják a TTT módszereit, ezért a szervezetet nem is hívták meg a környezetvédelmi és természetvédelmi egyesületek országos találkozójára.
Bartha László őrnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője a Kisalföldnek szerdán délután azt nyilatkozta: "Egy multinacionális cég feljelentése alapján indult bűnügyben, a Nemzeti Nyomozó Iroda 2011. május 30-án vesztegetés bűntett megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alá vonta, és egyben őrizetbe vette Zs. F. debreceni lakost. A nyomozást felügyelő ügyészség indítványa ellenére az illetékes bíróság a gyanúsított előzetes letartóztatását nem látta indokoltnak, így Zs. F. eljárás alá vont személy jelenleg szabadlábon védekezhet."