Megúszta a kilakoltatást a 90 éves néni
Wölfinger Ottó önálló bírósági végrehajtó ellenállása délelőtt tíz óra tájban tört meg. Egészen addig igen elszántnak tűnt, rendőri segítséget is hívott a kilakoltatás végrehajtásához, ám a közhangulatot érzékelve végül úgy döntött, nem hiányzik neki egy olyan drámai előadás, amelyben ország-világ előtt a „sötét oldal” szerepét kellene eljátszania.
Márpedig a székesfehérvári Selmeci utca 9. szám előtt reggel nyolc órára összegyűlt tömeg meglehetősen ellenségesen szemlélte a végrehajtót és csapatát, sőt, a Vincze család ismerősei és a helyszínen jelen lévő – magukat különböző jogvédő szervezetek tagjaiként aposztrofáló – személyek egyértelművé tették, ha kell, élőláncot alkotnak, de mindenképpen megakadályozzák a kilakoltatást. Ha erőszakra került volna sor, a médiamunkásoknak köszönhetően Wölfinger Ottó az esti tévéhíradók negatív sztárjává vált volna.
Pedig a bírósági végrehajtó szerint a papírokkal minden rendben volt. A Selmeci utca 9-ben hárman laknak, a kilencven éves Vincze néni, valamint a két fia. Egyikük, Vincze Tamás még 2007-ben vett fel 7 millió forint deviza alapú jelzáloghitelt, ám nem sokkal később munkanélkülivé vált, és nem tudta törleszteni a részleteket. A férfinek egyébként nem csak az édesanyjáról, hanem a velük egy fedél alatt élő, mozgáskorlátozott bátyjáról is gondoskodnia kell.
Vincze Tamás adóssága – az árfolyamváltozás és a nemfizetés miatt – 2009-re 10,5 millió forintra nőtt. A hitelt folyósító bank felmondta a szerződést, és érvényesítette a jelzálogjogot. A pénzintézet megbízott egy aukciós házat, amely lakottan 14,5 millió forintért hirdette meg árverezésre a Selmeci utcai ingatlant, amelynek a piaci értéke akkoriban 25-30 millió forint között lehetett. Az árverésen a ház végül éppen 10,5 millió forintért (!) talált új gazdára, azaz a hitelező bank teljes mértékben hozzájuthatott a követeléséhez. Más kérdés, hogy a pénzintézet kötelezettségei az árveréssel még nem értek véget, mivel gondoskodnia kellett az ingatlan kiürítéséről és az új tulajdonos részére történő átadásról.
Vinczéék azonban nem költöztek ki a Selmeci utca 9-ből.
– Először is hova mehetett volna egy munkanélküli, akinek a rokkant testvérét és a beteg édesanyját kell ápolnia? – kérdezi Kozma József, az ügyben magát exponáló egyik civil csoport, a Jogsegélyszervezet vezetője. – Másrészt számos jogszabálysértés történt az ügyben, így Vinczééknek még mindig vannak olyan jogi lehetőségeik, amelyekkel elkerülhetik a kilakoltatást. Ennek egyik módja, hogy a napokban keresetet nyújtottak be a Fővárosi Bíróságon, amelyben több indokra hivatkozva kérik a 2007-es kölcsönszerződés semmissé nyilvánítását. Amíg ez a per jogerősen le nem zárul, addig nem rakhatják ki őket az utcára.
Wölfinger Ottó szerint ez tévedés:
– A hitelező által 2009-ben indított lakás-kiürítési eljárás jogerősen lezárult, a kilakoltatás végrehajtásához szükséges összes dokumentum a kezünkben van.
A mára tervezett kilakoltatáson megjelent a hitelező képviselője is, aki név nélkül nyilatkozva elmondta, másfél éve küzdenek azért, hogy a 2009-ben elárverezett ingatlant a vevő birtokába adhassák.
– A jóhiszemű vásárló egy kétgyerekes család, akik még azt is felajánlották Vinczééknek, hogy kiköltözésük után egy évig bérelnek számukra egy lakást, és erre az időre megoldják az ingóságaik tárolását is. Válaszra sem méltatták őket.
A tényekhez tartozik, hogy Vinczéék nem kerültek volna az utcára, mivel a fehérvári önkormányzat – amelynek nincs köze a kilakoltatáshoz – felajánlotta a családnak, hogy átmenetileg elhelyezi őket egy városi tulajdonú bérlakásban.
Megkérdeztük G. Boda Orsolyát, a Fejér Megyei Bíróság szóvivőjét, valóban van-e jogi lehetőség a végrehajtás (kilakoltatás) felfüggesztésére. A szóvivő elmondta, hogy az ügyben két különböző jogi eljárás folyik.
– Ebből az egyik a végrehajtás, amelynek a felfüggesztésére már nincs mód. Az adós ugyanis egy évvel ezelőtt már kérte a végrehajtás felfüggesztését, amit hat hónapra meg is adott a bíróság. Utána következett a központi kilakoltatási moratórium, amely július elsejével lejárt. Az adós néhány hete ismét kérelmet nyújtott be a végrehajtás felfüggesztésére, ám a végrehajtási törvény szerint erre csak egyszer van lehetősége, ezt pedig tavaly már kihasználta. Így a Fejér Megyei Bíróság elutasította a legutolsó kérelmét.
Ennek ellenére Vinczéék számára még maradt egy halvány reménysugár. G. Boda Orsolya szerint ugyanis a Fővárosi Bíróságra beadott keresethez az adós csatolhat egy beadványt, amelyben kérheti a kilakoltatás felfüggesztését, mivel az adott per tárgya és a székesfehérvári végrehajtás között összefüggés van.
Wölfinger Ottó mindenesetre saját hatáskörében úgy döntött: egy hónap haladékot ad Vinczééknek. Amikor legközelebb jön, feltehetően ügyelni fog rá, hogy ne kísérje a munkáját a maihoz hasonló médianyilvánosság. És akkor borítékolható, hogy más lesz a végeredmény.