Megreformálná a közmunkaprogramot a Jobbik
Bertha Szilvia, a Jobbik országgyűlési képviselője szerint azért van szükség új rendszerre, mert a kormány jelenlegi közmunkaprogramja "még az eddigieknél is rosszabbul működik, az első negyedéves Start-programok gyakorlatilag el sem indultak" pénzhiány miatt.
A Jobbik elképzelései szerint ezzel szemben hosszú távon önfenntartó és értékteremtő közmunkaprogramot kell létrehozni – mondta Bertha Szilvia. Ennek érdekében a közmunkaprogramban való részvétel szolgálati időnek, az ezért kapott juttatás pedig bérnek számítana, és a felajánlott közmunka elutasítása esetén az érintett semmilyen szociális juttatásra nem lenne jogosult.
A közmunka keretei között végezhető munkákat a szakminisztérium állapítaná meg, a tervek szerint elsősorban a mezőgazdaság, a településüzemeltetés, a szakképzettséget nem igénylő családsegítő munkák, az infrastrukturális fejlesztések és állagmegóvások, valamint az árvízi és belvízi védekezés, vagy a parlagfűirtás területén dolgozhatnának a közmunkások.
Fontos változás, hogy a közmunka elsősorban napi 8 órás munkavégzést jelentene az érintett lakóhelyétől legfeljebb 50 kilométeres távolságban, és ehhez ingyenes közlekedés is társulna. További újdonság, hogy a programban részt vevőknek havonta egyszer meg kellene jelenniük a munkaügyi központban, ahol úgynevezett minimál-képzésben vennének részt – mondta Bertha Szilvia.
A jobbikos politikus fontosnak nevezte azt is, hogy lehetőség lenne képzésre és átképzésre is a közmunkaprogramban részt vevők számára: a felnőttképzési rendszerben ingyenesen lehetne szakképesítést szerezni.
Bertha Szilvia leszögezte: mindenképpen szankcionálni kell a közmunkától való igazolatlan távolmaradást, vagy az alapvető munkaügyi szabályok megszegését. Ezekben az esetekben akár két hónapra is eltilthatnák a közmunkától az embereket, és ez idő alatt semmilyen szociális ellátás sem járna nekik.
Az MTI kérdésére a bérezéssel kapcsolatban a jobbikos politikus elmondta: mindenképpen a jelenlegi havi 48 ezer forintnál több lenne a juttatás, és egy külön közmunkabértáblát hoznának létre, amely figyelembe veszi a résztvevők képességeit és a végzett munka típusát is, de lényegesen elmarad a piaci bérektől.
A Jobbik szerint ugyanis fontos, hogy a közmunkaprogram csak átmeneti segítség legyen, és továbblépésre ösztönözze a munkavállalókat. Hozzátette: a közmunkaprogram finanszírozása politikai szándék kérdése, bár szűkösek az állami lehetőségek, de egy értékteremtő közmunkaprogramra mindenképpen kellene forrásokat találni, például nagyberuházások leállításával.
Szintén az MTI kérdésére Bertha Szilvia elmondta: a programot nyilvánosságra hozzák a Jobbik honlapján, de még nem döntötték el, hogy a parlament elé terjesztik-e azt, mert a jelenlegi kormányt képtelennek tartják ennek megvalósítására.