Megosztja az MSZP-t az ingatlanadó terve
Alapvetően "jónak és reménykeltőnek" tartja az MSZP Ésszerűség és Felelősség Platformja a kormány adó- és a kiadáscsökkentő intézkedéseit, mondván a csomag olyan "szent tehenekhez" is hozzá mer nyúlni, amelyekhez eddig még soha egyetlen kormány sem mert. Kertész Krisztián, a platform vezetője azonban határozottan állítja: az értékalapú ingatlanadó bevezetése egy jelzálogpiac eredetű világválság idején egyenesen életveszélyes és csak tovább rántaná az ingatlanpiacot és a hitelpiacot a szakadékba.
Az adócsomag pozitív intézkedései közé sorolja a munkát terhelő adók és járulékok csökkentését, valamint a fogasztást terhelő adók (ÁFA, jövedéki adó) emelését. Az Ésszerűség és Felelősség Platform különösen üdvözli, hogy egy sor olyan lépést is tervez a kormány, amelyet a tömörülés már évek óta folyamatosan szorgalmaz (kiadványkötetekben, tanulmányokban, hírlevelekben és előadásokon egyaránt), és amely intézkedések az adórendszer radikális egyszerűsítését és a bürokrácia csökkentését szolgálják.
Ilyen a bérek felbruttósítása; az egységes társasági adóztatás és a külön adó megszüntetése; a nagy számú adókedvezmények megszüntetése, beolvasztása; illetve az illetékek egyszerűsítése.
Igaz, ez utóbbi esetben az ÉFP még radikálisabb intézkedéseket javasolt. Kertész kétségeit fogalmazta meg az "adóparadicsomba menekített jövedelem és vagyon adóalapba vonásáról" szóló intézkedéssel kapcsolatban, mondván az elképzelés mindenképpen támogatandó, a kivitelezhetőség azonban kérdéses.
Ennél határozottabb ellenérzései vannak viszont a platformvezetőnek a tervezett ingatlanadóval kapcsolatban. Kertész úgy véli: bár az ingatlanadó a "boldog békeidőkben" egy hatékony és igazságos adónem, a jelenlegi rendszerben ez egyenesen szakadékba küldi a még "csak" gödörben lévő ingatlanpiacot. "Továbbá, elkezdhetünk imádkozni, hogy ennek hatására ne dőljenek be tömegesen a jelzálogalapú devizahitelek. A hitelek fedezete általában ingatlan, azonban az ingatlanadó kivetése csökkentheti az ingatlanárakat, ráadásul az ingatlanadó folyamatos lakossági terhe jelentősen megemeli a vissza nem fizetés kockázatát is" - fogalmazott Kertész Krisztián.