'Csapra verhetik' víztornyaikat a budapestiek

Látott már 40 ezer köbméter víz tárolására alkalmas medencét? Tudta-e, hogy Budafokon található a világ egyetlen aszimmetrikus víztornya? - május első és utolsó vasárnapján ezekkel a figyelem felkeltő kérdésekkel invitálja különleges műtárgyai megtekintésére a látogatókat a Fővárosi Vízművek.

Mivel az év 364 napján csak kevesek léphetnek be ezekre a helyekre, május 2-án 10-től 16 óráig minden érdeklődő bejárhatja a csepeli vízkezelő-művet, május 29-én 10-től 16 óráig pedig megtekinthető a főváros legnagyobb víztárolóját, valamint fel lehet menni a két éve átadott, egyedülálló építészeti megoldásokat megvalósító Budafoki Víztorony kelyhébe.

A csepeli ivóvíz-kezelőművet 1996 márciusában helyezték üzembe a XX. század utolsó éveinek egyik legnagyobb közműberuházásának eredményeként. A Budapestről délre elterülő, 56 kilométer hosszú és 256 négyzetkilométer területű Csepel-sziget fekvéséből adódóan az itt kitermelt víz - részben a Duna medrének sajátosságai miatt, részben a folyóba itt beömlő szennyvíz és szennyvíziszap miatt - csak alaposabb tisztítást után jut el a budapestiekhez. Az üzemben minden egyes technológiai lépcső környezetbarát, a legkorszerűbb, világszínvonalat képviselő, közvetlen irányítószemélyzet nélkül működő megoldás. A kilátogatók a vízkezelőmű mellett a vízművek mobil kiállítását, a minilabort is tartalmazó Infobuszt is megtekinthetik. Az érdeklődők félóránkénti turnusokban juthatnak be az egyébként látogatóktól elzárt kezelőműbe.

A Gellért-hegy gyomrában lévő 80 ezer köbméteres Gruber József víztároló medence építését 1980-ban fejezték be. A létesítmény a budapestiek folyamatos vízellátásában játszik fontos szerepet: a nappali időszak fokozott vízigényét az éjszakai időszakban feltöltött tároló segít kielégíteni. A látogatók csak a május 29-i nyílt napon nézhetik meg a földalatti csarnok vízben tükröződő 106 oszlopát, a medencéhez vezető úton pedig megismerkedhetnek egy vízveszteség-elemző mérőkocsival és különböző érdekes műszerekkel is. Az érdeklődők a Sánc utca és Orom utca sarkán található bejáratnál május 29-én 10 és 16 óra között, félóránkénti turnusokban juthatnak be a látogatóktól egyébként elzárt víztárolóba.

A Fővárosi Vízművek legújabb víztornyának két évvel ezelőtti átadásakor többen egy ufóhoz, űrhajóhoz hasonlították az új építményt, ami nem is csoda: a Budafoki Víztorony mind külső megjelenésében, mind építészeti és technikai szempontból egyedülálló létesítménynek tekinthető. A 3000 köbméter vizet befogadó kehely hatalmas tömege ellenére is lebegőnek, súlytalannak tűnik, mivel törzse nem súlypontja alatt helyezkedik el. Méretei impozánsak: a látogatók negyven méteres magasságból csodálhatják meg a Nagytétényi-fennsíkot és környékét.

A víztorony átadása óta kedvelt témája az arra járó fotósoknak, de kapuit csakis május 29-én nyitja meg az érdeklődők előtt. E különleges nap résztvevőit interaktív munkagép- és szerelvény-kiállítás, valamint csőszerelőjáték is várja. A nap fő attrakciói azok a látványos bemutatók lesznek, melyek keretében mindenki megtapasztalhatja, hogy mi történik, ha egy gépjármű nekitolat egy tűzcsapnak. A nem mindennapi műsor kezdési időpontjai: 10.30, 11.30, 13.00 és 14.30.

A Budafoki Víztorony a 7-es főútról, közösségi közlekedéssel pedig a Kosztolányi Dezső térről induló 150-es autóbusszal közelíthető meg. Május 29-én 10 és 16 óra között, félóránkénti turnusokban juthatnak be a látogatók a víztoronyba.

A majdani víztorony Budapest egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása
A majdani víztorony Budapest egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.