Gyurcsány: alakítsunk új kormányt, új kormányfővel

Gyurcsány Ferenc azt javasolja az MSZP kongresszusának: "alakítsunk új kormányt, új kormányfő vezetésével". Kéri, hogy a kongresszus bízza meg a párt vezetőségét az új miniszterelnök megnevezésének előkészítésével, majd hétfőn tájékoztassák a parlamentet és kezdjenek tárgyalásokat a pártokkal, két hét múlva pedig új kongresszuson jelöljenek új miniszterelnököt. Gyurcsány elnézést kért a hibáiért.

Gyurcsány : húzzunk bele!"

"Azért jöttem, hogy bátorítsam az országot, hogy merjen változni, változtatni. Ne forduljunk vissza, mindenki küzdjön meg Magyarországért, saját igazáért, a magyar baloldalért" - így kezdte beszédét az MSZP országos tisztújító kongresszusán Gyurcsány Ferenc. "Na, akkor húzzunk bele!".

- A magyar baloldal az utóbbi időben leszegett fejjel jár - bizonytalan saját jövőjében. Akik kormányoznak, azoknak van programjuk, de megsérült a hitelük, akiknek meg nagyobb a támogatottságuk, azoknak nincs programjuk, amit pedig tudunk a programjukból, az demokratáknak ijesztő, helyenként egyenesen félelemkeltő - hangoztatja a kormányfő a Syma csarnokban, körülbelül ezer fős hallgatósága előtt.

A küldöttek és a tudósítók már reggel óta izgatottan várták a Gyurcsány-beszédet. Először az derült ki ugyanis, hogy a program a tervezettnél sokkal rövidebb lesz, majd kisvártatva jött a hír: a miniszterelnök bizalmatlanság inidítványt kezdeményez. Ezek után a hallgatóság alig várja már, mikor tér a lényegre a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc messziről indít: szerinte Magyarország az elmúlt két évtizedben sikeres utat tett meg, van mire büszkének lenni. Az ország szabad és független, demokratikus parlamentarizmusa van, a joállamiság kiterjedtebb, mint történelmünk során valaha. Szociális piacgazdaságot építettünk, tagjai vagyunk az EU-nak és a NATO-nak - mindez "hatalmas történelmi teljesítmény, amelyre büszke lehet az ország, amely méltó arra, hogy küzdjünk érte".

- Nem szabad engedni, hogy az elmúlt hét év teljesítményeit, mint valami levetett rongyot, kivágják az ablakon - mondta Orbán Viktor március 15-i beszédére utalva a miniszterelnök. - Van okunk elutasítani a hazug, önző, és kifejezetten hazafiatlan állítást - hangoztatja Gyurcsány. Szerinte az emberek nyugalmat szeretnének és gyarapodást, márpedig az elmúlt hét év kormányzása sokaknak hozott gyarapodást.

Hamu a fejre

Gyurcsány a továbbiakban arra inti közönségét, hogy a hibákat, tévedéseket ne tekintsék normának. Majd beismeri, hogy hibázott, amikor egy fontos pillanatban adós maradt a hiteles beszéddel, emiatt sérült a szavahihetősége.Hibázott, amikor nem mérte fel megfelelően az ország szükségletei és lehetőségei között tátongó szakadékot, melyet - mint mondta - kompromisszumokkal sem sikerült átihdalni. Eközben egyre kevesebb szövetségesük lett - mondta az MSZP-SZDSZ koalíció felbomlására utalva Gyurcsány, a bizalom pedig fogyott.

Miközben pártja támogatja, sőt, olykor rajongják, a választók támogatása egyre csökken. Márpedig a politikust nem a szándékai, hanem az eredményei minősítik.

- El kell ismerni, jegyzi meg, az utóbbi három évben az emberek az eredményeket alig, a kudarcokat viszont egyre inkább látják, és ezt nem lehet csak az ellenzék számlájára írni. Gyurcsány ezzel együtt pozitívnak látja a elmúlt három év egyenlegét az ország szempontjából - csakhogy, ami az ország számára eredmény, az a gyötrődő, küszködő emberek számára teher.

Merre tovább? A miniszterelnök azt ajánlja: küzdeni kell és azt ígéri: "küzdeni is fogunk, Magyarországért, a magyar baloldalért, az igazunkért".

Közveszélyes álom

Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik
Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik

Gyurcsány büszke rá, hogy az MSZP kiterjedt szociális intézkedésekkel mert szembenézni a szegénységgel. "Van olyan párt, amely hallja a kisemberek szavát, amely nem akar megbékülni az elesettéggel és a kitaszítottsággal. E programmal együtt járt az is, hogy olyan terheket vállalt magára az ország, melyek ma talán az elviselhetőnél is jobban nyomják a vállainkat.

- 2006-ig közveszélyes álomba ringattuk magunkat - ismeri el a kormányfő, most pedig próbálják felébreszteni a polgárokat e hamis álomból. "De azt kell, hogy lássam, ez sokkal, de sokkal nehezebb, mint gondoltuk volna, és helyenként iszonyatosan keserű is".

Gyurcsány szétszakadt politikai közösséget, brutális háborút lát, melyben a jobboldal ellenségként, kiiktatandó hibaként, morális selejtként tekint a baloldalra. A Fidesz szerinte nem legyőzni, hanem megsemmisíteni akarja a baloldalt, mint politikai erőt, és kiiktatni "egyénenként és személyenként". A 2002-es választási veresége óta a Fidesz célja nem egyszerűen a kormányzás visszaszerzése - büntetőhadjáratot akarnak folytatni. "Félelmet kelt, gyűlöletet szít, asszisztál a nyelvi, fizikai erőszakhoz; életre hívta a Jobbikot, támogatja a destabilizációt, a cigánysággal, a homoszexuálisokkal szembeni megnyilvánulásokat." Az ügyészségek, bíróságok bizonyos döntései pedig azt az érzetet keltik, mintha a Fidesz érdekei szerint járnának el.

Új kormányfőt!

A válság megoldásához a jelenleginél szélesebb társadalmi összefogásra van szükség - remélem, ennek csak én vagyok az akadály. mert ha igen, akkor ezt az akadályt most megszüntetem. "Tavaly januárban azt mondtam az elnökségnek, hogy ha egy éven belül nem sikerül növelni a támogatottságunkat, akkor ki kell nyitni a személyi kérdéseket. Letelt az egy év. Támogatásunk nem nőtt, éppen ellenkezőleg, csökkent".

A miniszterelnök azt javasolja a kongresszusnak: alakítsunk új kormányt, új kormányfő vezetésével. Kéri, hogy a kongresszus bízza meg a párt vezetőségét az új miniszterelnök megnevezésének előkészítését, majd hétfőn tájékoztassák a parlamentet és kezdjenek tárgyalásokat a pártokkal, majd két hét múlva új kongresszuson jelöljnek új miniszterelnököt. Gyurcsány elnézést kért a hibáiért. Gyurcsány Ferenc szerint a fő felelőség ugyan a vezetőké, de közülük kiemelkedik a párt elnökének, a miniszterelnöknek a felelősége az elkövetett hibákért.

"A személynél fontosabb az ország, fontosabb az ügy!" - indokol a kormányfő. Azért hozta meg ezt a döntést, hogy az MSZP még hatékonyabban tudja a jövőben kezelni a válságot, és valóban nagy arányú, érdemi lépéseket hajthasson végre a kormány. Másik szempontja az volt, hogy javítsa a szocialisták esélyeit a 2010-es választásokon.

Az elmúlt időszakban miniszterelnökként sokat szűkültek a lehetőségei, leginkább abban, hogy szélesebb támogatást szervezzen a "tisztességes, hazafias, bátorságot igénylő" programjukhoz. Gyurcsány azt szeretné, hogy 2010-ben ne érzéketlen, erőszakos politikusok vegyék át a hatalmat - ehhez a korábbiaknál nagyobb erővel, több energiával, elköttelezettséggel kell megküzdeni. A pártlenöki posztról Gyurcsány nem kíván visszalépni, sőt még keményebben bele kíván állni a pártpolitikába.

'Nem adom fel'

- Nem kívánok elmenni, nem kívánom feladni a küzdelmet - ígéri Gyurcsány. - Politikus lettem és az is maradok; vezetni szeretném a szocialista pártot". Hosszabb távon is az ország sorsát, jövőjét befolyásoló, azért tenni akaró és tenni tudó emberek sokaságát kívánja gyarapítani. 

Tegyük a dolgunkat! - Gyurcsány a szokásos formulával köszön el izgatottan fészkelődő hallgatóságától, majd szigorú arccal néz körbe, több küldött mintha gratulálna neki - végül a küldöttek állva tapsolnak.

Zárt ülés

A kongresszus a továbbiakban zárt ülésen folytatódik, az előzetes tervekkel ellentétben, már ma megválasztják az új elnökséget. A délutáni szavazás eredménye ITT.

Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik
Gyurcsány Ferenc bejelentette: távozik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.