Mégis lehet elvált az etikatanár?

Visszavonta az erkölcstantanárokra vonatkozó elképzeléseit Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének elnöke, érdeklődésünkre azt mondta, csak figyelemfelhívásnak szánták az ötletet.

Példátlan ötlettel állt elő a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete. A szervezet szerint az általános iskolákban az erkölcstan oktatására csak magas hivatástudattal rendelkező, feddhetetlen életmódot folytató pedagógusokat lenne szabad alkalmazni. Olyanokat, akik – úgymond – példás családi életet élnek.

Az egyesület úgy ítéli meg, hogy erkölcstant oktató tanárok nem lehetnek elvált személyek, nem élhetnek élettársi kapcsolatban és legalább egy – házasságban született, vagy örökbe fogadott – gyermeket kell nevelniük. Továbbá: erkölcstant tanító pedagógus „csak az lehet, akinek nincsenek káros szenvedélyei, nem dohányzik, nem alkoholizál, aki mentes a szexuális aberrációktól”, valamint „otthonában sem néz szexfilmeket”.

Az egyesület vélhetően maga sem gondolta komolyan javaslatát, Keszei Sándor elnök lapunknak azt mondta, figyelemfelhívásnak szánták az ötletet. (Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Kálmán Olga vendégeként mindenesetre egyetlen érvvel sem tudta alátámasztani a javaslatot és vissza is vonta.) Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a Klubrádiónak nyilatkozva mérhetetlen butaságnak nevezte a felvetést, a KDNP-s Lukács Tamás pedig közölte: a válás nem erkölcstelen, a hitelesség nem függ össze a családi állapottal.

Nem minden szülő gondolja így

Több szülői szervezet véleménye szerint a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének erkölcstanoktatás ügyében megfogalmazott javaslata nem tekinthető a szülők álláspontjának. Az Európai Szülők Magyarországi Egyesülete, a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület, valamint a Szülői Hálózat az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében kiemelte: országos lefedettséggel működő szülői szervezetekként közös álláspontot fogalmaztak meg az erkölcstan oktatásával kapcsolatosan, amelyről azonban hangsúlyozzák, nem minden szülő véleménye, hanem saját tagjaiké, ugyanakkor jogi és szakmai alapokon áll.

Mint írták, a hit- és erkölcstan oktatása tekintetében szervezeteik azt tekintik a legfontosabbnak, hogy mind a tananyag kialakítása során, mind az oktatás folyamatában tekintsék elsődlegesnek az ENSZ - Magyarország által is ratifikált - gyermekjogi egyezményében foglaltakat.

Az egyezmény betűjének és szellemének megfelelően elvárják, hogy a hit- és erkölcstan oktatása biztosítsa a gyermek lelkiismereti és vallásszabadságát, az oktatási folyamatban származásuk, meggyőződésük, vallásuk, véleményük miatt semmifajta hátrány ne érhesse őket.

Elvárják azt is, hogy ugyanez az egyenlő jog megillesse a tanárt is, hiszen alapvető emberi jogai az oktatás egyetlen szereplőjének sem csorbulhatnak - szögezték le, kitérve arra az elvárásukra, hogy az oktatási folyamat szereplői - oktatásirányítás, tanárok, diákok, szülők – vegyék figyelembe: ezen emberi jogaik gyakorlásának egyetlen korlátja, hogy mások emberi jogait nem korlátozhatják.

A három szervezet elutasít minden olyan diszkriminatív megnyilvánulást a nyilvánosság előtt és az iskolában egyaránt, amely akár a diákok, akár a tanárok emberi jogait sérti. Az MSZOE nyilvánosságra hozott állásfoglalása éppen ilyen elemeket tartalmaz - állapították meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.