Megint elmarasztalta a választási bizottság az LMP-t

Újabb jogsértést állapított meg a Lehet Más a Politika (LMP) népszavazási aláírásgyűjtésével kapcsolatban az Országos Választási Bizottság (OVB) csütörtöki ülésén.

Az Országos Választási Bizottság (OVB) egy magánszemély kifogása nyomán azért marasztalta el csütörtöki ülésén az LMP-t, mert tilalmazott módon, azaz munkaidőben és munkahelyen gyűjtöttek aláírásokat, amikor hétfőn két szocialista képviselő - Mesterházy Attila pártelnök és Ujhelyi István, a parlament alelnöke Jávor Benedek LMP-képviselő jelenlétében - egy sajtótájékoztató keretében nyilvánosan aláírta a kezdeményezés egyik aláírásgyűjtési ívét. Szakértők szerint viszont ez határeset, bár jogi érvekkel alátámasztható a bizottság döntése.

A testület szerint azért is jogsértő volt az parlamenti aláírásgyűjtés, mert a választási eljárási törvény egy másik pontja szerint nem lehet aláírást gyűjteni "állami és helyi önkormányzati szervek hivatali helyiségeiben".
Az OVB a jogsértés megállapításán túl eltiltotta az LMP-t attól, hogy a Parlamentben aláírásokat gyűjtsön az ott dolgozóktól.


Az OVB 5:2 arányban hozta meg a döntését, a határozat ellen még a Kúriához lehet fellebbezni. Az elmarasztalás mellett szavazott Bordás Vilmos (elnök), Sasvári Róbert (elnökhelyettes), Borbély Andrea (Jobbik-delegált), Sárhegyi Zoltán (Fidesz-delegált), Szabó Iván (KDNP-delegált), ellene pedig Szabó Miklós (LMP-delegált) és Litresits Miklós (MSZP-delegált).

A tagok egyebek mellett arról vitáztak, hogy a Parlament az országgyűlési képviselők munkahelyének minősül-e, vagy sem, végül az előbbi álláspont kapott többséget.

Az OVB múlt szombaton már egyszer elmarasztalta az LMP-t, mert jogsértőnek találta a párt aznapra meghirdetett akcióját, melynek során értékes ajándékokat ígértek annak, aki a legtöbb aláírást gyűjti össze a népszavazásra 24 óra alatt.

A testület szerint a párt ezzel megsértette a választási eljárásról szóló törvényt, ami szerint az aláírásért "az ajánlónak, vagy rá tekintettel másnak előnyt adni vagy ígérni, valamint (...) előnyt kérni, illetőleg előnyt vagy annak ígéretét elfogadni tilos".

Az elmarasztaló határozatot az LMP fellebbezése után a Kúria is helyben hagyta, bár korábban az OVB úgy foglalt állást, hogy az aláírásgyűjtőknek – szemben az aláírókkal – nem tilos ellenszolgáltatást ajánlani. Ezt a gyakorlatot egyébként nem az LMP követte elsőként, mert az előző választási kampányok során a Fidesz is fizetett az aktivistáinak. Az OVB korábban állásfoglalást is bocsátott ki erről, leszögezve: a gyűjtőknek lehet ellenszolgáltatást adni.

Az LMP aláírásgyűjtése hétfőn zárul le, az ellenzéki párt várhatóan április 2-án viszi majd be az aláírásgyűjtő íveket hitelesítésre az Országos Választási Irodához. A párt március 5-én négy kérdésben kezdte meg az országos aláírásgyűjtést: a kezdeményezéssel azt szeretnék elérni, hogy a tankötelezettség korhatára továbbra is 18 év maradjon, emeljék vissza az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát a jelenlegi kilencven napról a korábbi 260 napra, száz napnál hosszabb próbaidőt ne lehessen kikötni és végül a szabadság kétharmadát a munkavállaló kérésének megfelelően kelljen kiadni. A népszavazás kiírásához 200 ezer aláírást kell összegyűjteni. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.