Csökken az ittas sofőrök által okozott balesetek száma
Részben a nyáron hatályba lépett Btk. módosításokkal, részben pedig a gyakori és szigorú ellenőrzésekkel magyarázza a rendőrség az ittas vezetők által okozott balesetek számának csökkenését. A legfrissebb baleseti statisztika szerint az év első tíz hónapjában a személyi sérüléssel járó balestek 10,1 százalékáért voltak felelősek az ittasan közlekedők, míg tavaly, az év azonos időszakában 11,4 százalékáért.
Emlékeztetőül: a nyáron hatályba lépett új szabályozás értelmében már nem aszerint büntetik a járművüket ittasan vezetőket, hogy „mennyire befolyásolta vezetőképességüket az elfogyasztott alkohol”. A büntetés kiszabásához ma már elegendő az alkoholfogyasztás tényét megállapítani. Ha valaki ittasan ült volánhoz, akkor is súlyos büntetésre számíthat, ha jobban vezet, mint más józanul.
Az új szabályozás értelmében, aki közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton ittasan gépi meghajtású járművet vezet, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akinek a szervezetében 0,5 ezrelék vér-, vagy 0,25 ezrelék légalkoholszintet márnek, annak azonnal ugrik a jogosítványa és büntetőeljárás is indul ellene.
Fontos „apróság”, hogy a szabályozás már nemcsak a közutakra. Vagyis már egy bevásárlóközpont parkolójában (ami jogilag magánútnak minősül) sem vezethet senki részegen, mert ott is ellenőrizheti és meg is bütnetheti a rendőr.
Kiss Csaba rendőr alezredes, az Országos Baleset-megelőzési Bizottság főtitkára lapunknak elmondta, az év első tíz hónapjában a múlt év azonos időszakához képest kis mértékben nőtt ugyan a személyi sérüléssel végződött közlekedési balesetek száma, 12.932-ről 12.984-re, de a változás semmiképpen sem jelent trendfordulót.
A legsúlyosabb, halálos áldozatokat követelő balestek száma ugyanis tovább csökkent; tavaly 449 halálos kimenetelű balesetben 504-en vesztették életüket, az idén ugyanakkor 447 esetben 497-en haltak meg.