Meghiúsulhat a Margit híd felújítása
A Fővárosi Közgyűlés pénzügyi bizottsága szerdán csak a minimálisan szükséges szavazattal támogatta a fővárosi költségvetés módosításának a közgyűlés elé terjesztését. A gépi szavazó berendezés a nyilvánosságnak csak a végeredményt jelzi, azt nem mutatja, hogy személy szerint ki hogyan szavazott. E döntésnél nyolc MSZP-SZDSZ-es és két fideszes képviselő volt jelen a teremben. Havas Szófia (MSZP) a döntést követően az MTI-nek elmondta, hogy ő szavazott a koalícióból a 17 milliárd forintos költségvetés-átcsoportosítás ellen. Közölte, hogy a javaslatot csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés ülésén sem szavazza majd meg.
Csak ellenzéki támogatással mehetne át
Havas Szófia hasonlóképpen nem támogatja majd azt sem, hogy a nyári szünet idejére a pénzügyi bizottságtól a főpolgármesterhez telepítsék a közbeszerzésekkel kapcsolatos döntési jogkört. Szerinte a bizottság arra a három alkalomra, amikor döntést kellene hoznia, összehívható júliusban és augusztusban is. Ahhoz, hogy a közgyűlés e két témában csütörtökön dönteni tudjon 34 szavazatra van szükség. Ha a 34 fős MSZP-SZDSZ koalícióból valaki elutasítja a javaslatot, akkor azt csak ellenzéki támogatással lehetne elfogadni. Az ellenzékiek korábban már többször kinyilvánították, hogy a költségvetést nem szavazzák meg, s arról is nyilatkoztak már, hogy nem támogatják a főpolgármester hatásköreinek bővítését.
Felújítják a műjégpályát
A pénzügyi bizottság döntésének megfelelően a legolcsóbb ajánlatot benyújtó cég végezheti el 197 millió forintért az Erzsébet híd díszvilágításának kiépítését. A pályázat nyertesének nevét később hozzák nyilvánosságra. Határozott a bizottság arról is, hogy a városligeti Műjégpálya rekonstrukciójának közbeszerzési eljárási határidejét módosítják. Ez alapján szeptemberben hirdetnek majd eredményt a közbeszerzési eljárásban, a rekonstrukció befejezési határideje pedig 2010. szeptember 15-re módosul.
Demszky vizsgálatot kér
A Margit híd projekt számvevőszéki vizsgálatát kéri Demszky Gábor; Budapest főpolgármestere ezt egy más témában tartott szerdai budapesti sajtótájékoztatón jelentette be. A vizsgálat kiterjedne az előkészítésre, a pályáztatásra, de arra is, hogy miért mutatkozik jelentős különbség a munkálatok mérnökára és az egyetlen érvényes ajánlatban szereplő összeg között - mondta, megemlítve, "a teljes folyamatot vizsgáltatni kívánom".
"Az elmúlt időszakban nagyon sok magyarázatot hallottam arra vonatkozólag, hogy miért ilyen alacsony a FŐMTERV mérnökára, illetve miért haladja ezt meg kétszeresen az ajánlattevőé" - mondta, hozzátéve, helyes, ha külső, független szakmai ellenőrző szerv véleményére hagyatkozunk. Amellett kéri az Állami Számvevőszék (ÁSZ) fellépését, hogy "minden uniós projektet legalább tíz különböző hatóság vizsgál" - mondta a főpolgármester, utalva arra, hogy az Európai Unió mintegy hatmilliárd forintot juttatott a munkálatokra; közlése szerint az elkészült vizsgálati jelentés "tárgya lesz" a budapesti közgyűlés ülésének.
6-ról 21-re
A Margit híd rekonstrukciójához 2007 novemberében biztosított 6 milliárd forintot a kormány egy 2006-os rendelete alapján. Eszerint egyedileg, pályáztatás nélkül adhat támogatást a kormány az EU Strukturális Alapjából a kiemelt projektekhez. A közgyűlés idén januárban hagyta jóvá a hídfelújítás 13 milliárd forintos engedélyokiratát. A híd teljes felújításának tervezését 2006 júliusában a Főmterv nyerte el 300 millió forintért. A Főmterv 2007-ben mintegy 21 milliárd forintos mérnökárat jelzett, s ez tartalmazta az áfát és a tartalékkeretet is. A beérkezett legjobb kivitelezői ajánlat viszont meghaladja 20 milliárdot, a 25 százalékos áfa nélkül, és nem tartalmaz még több, járulékos költséget sem.