Megfeledkezett ciprusi cégéről az NFM államtitkára

A klímaügyi államtitkár nemhogy nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában a ciprusi - napelemekkel foglalkozó - cégét, de ez összeférhetetlen is a tisztségével. Újabb adalékokkal szolgált a Népszabadság által tavaly feltárt ügyhöz a vs.hu.

Horváth Attila Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára tulajdonosa volt egy ciprusi offshore cégnek, ám ezt nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában, ahogy önéletrajzában sem. Ráadásul vezetője is volt a társaságnak, ami a törvény szerint összeférhetetlen az állami tisztségviselők pozíciójával - írta csütörtökön a vs.hu.

A cikkben emlékeztetnek, hogy a jogszabályok többek között az államtitkárokat is eltiltják a gazdasági társaságok tisztségeitől. Horváth azonban 2012. szeptemberétől 2013. júliusáig töltötte be ezt a posztot a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban, majd előléptették fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkárnak. A jogszabályok szerint tehát már 2012-ben le kellett volna mondania minden cégvezetői pozíciójáról. Ehhez képest a ciprusi cégadatbázis 2013. augusztus 8-i adatai szerint Horváth nemcsak tulajdonosa, hanem igazgatója is volt a New Place Investment LTD offshore cégnek. Emellett az is aggályos, hogy tavalyi vagyonnyilatkozatában sem tüntette fel ezt a ciprusi vállalkozását.

A nagy magyarázkodás

A VS megkeresésére az NFM-nél azt közölték, hogy Horváth még kinevezése előtt megvált a cégtől, arra viszont már nem feleltek, hogyan lehetséges, hogy a ciprusi adatbázis még tulajdonosként és vezetőként tünteti fel - válasz helyette "személyes találkozóra invitálták" a hírportál munkatását. Azt ígérték, belenézhetnek abba a szerződésbe, amely szerint eladta az offshore céget, azonban az államtitkár sajtóreferense csak egy 2014. március 11-én a ciprusi cégbíróságon kelt jegyzetet mutatott, mely szerint Horváth korábbi tulajdonrészét felesége, Horváth-Karajz Judit vette meg tőle. Ez azonban csak annyit bizonyít, hogy most már nem tulajdonos a vállalkozásban az államtitkár, de azt nem igazolja, hogy korábban, kinevezését megelőzően adott volna túl az érdekeltségén, és hiteltelenek lennének a ciprusi céginformációs adatbázis adatai, amelyek arról tanúskodnak, hogy 2013. augusztus 8-án 25%-os tulajdonosa és igazgatója is volt a New Place Investmentnek.

Zavaros vizeken

 Az államtitkár eltitkolt üzleti múltjáról elsőként a Népszabadság számolt be még tavaly júliusban. Akkor beszámoltunk róla, hogy az újonnan kinevezett klímapolitikai államtitkár egy ciprusi vállalat kézbesítési megbízottja, az üzleti előéletében szereplő négy társaságból három felszámolás alatt áll.

Kinevezésekor az NFM szűkszavúan említette közleményében Horváth Attila Imre üzleti előéletét. E szerint a a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem gépészmérnöki karának elvégzését követően megújulóenergiás cégeket vezetett; önéletrajza szerint az államtitkár egyetem alatt egy pénzügyi társaság, a Király Lízing Kft. termelőeszközdivízió-vezetőjeként tevékenykedett, 2001-től az Oster Lízing termelőeszköz-finanszírozási igazgatója lett. Ezt követően 2005–2008 között az Energosolar, 2008–2011 között pedig a Budasolar Kft. ügyvezetője volt.

Trükkös tolvajok

A Király Lízing a pénzügyi trükkökbe 2003-ban belebukó Baumag-csoporthoz tartozott. A kisemberek tízezreinek zsebéből több tízmilliárdot kiéneklő brigád a 90-es évek végén még felfutó szakaszát élte. A Király Lízing ezen belül állítólag pénzügyi önállóságot élvezett. A társaság – legalábbis papíron – a Horváth Attila Imre távoztát követő Baumag-bukás, Balázs László Baumag-vezér büntetőeljárása alatt is talpon maradt. 2007-től nyugodt bezárást ígérő végelszámolás indult, ám ez idén átcsapott felszámolásba. Horváth Attila Imrének ez utóbbi eseményekhez már nem lehetett köze, hisz - az Opten cégadatbázisa szerint - 2001-ben az Oster Lízinghez került. E cég autóüzletelésekben utazó elődje a leginkább szocialista körökkel összefüggésbe hozott Vindics József társaságcsoportjához tartozott. Horváth Attila Imre az Oster Lízing papírjaiban 2004–2006 között jelenik meg. 2006-ban a francia Société Générale Bank megvette a céget. Ekkor kivált innen az Oster Eszközfinanszírozó Zrt., melynek igazgatósági tagja lett volna Horváth Attila Imre, de a vonalnak nem leltük folytatását. Szakértők szerint a francia hátterű, Hitexre keresztelt Oster Lízingnek betett a válság, új finanszírozási szerződéseket nemigen kötnek, ma főleg a korábbiakat kezelik.

Az Oster korábbi társ- és leányvállalatai többnyire megszűntek, törlés, felszámolás alatt állnak vagy más problémákkal küzdenek. A korábban szintén az egykori alapítókhoz kötődő Orent Termelő és Szolgáltató Kft. papírjaiban 2004–2008 között jelenik meg Horváth Attila Imre. A ma már más érdekkörhöz sorolható kft. ellen idén három végrehajtás indult, ebből kettő megszűnt.

2004-ben az Oster Lízing alapította az életrajzban szintén megemlített Energosolar Kft.-t. A társaságot 2007 végéig irányította Horváth. Ezalatt – több Oster-alapító társaságában – tulajdonos is volt. Hír a cég bezárásáról jelent meg. E szerint az Energosolar több üzemben napelemgyártó gépeket állított elő, ám a válság miatt megrendelései elmaradtak, eszközeit, dolgozóit kínaiak vették át. Itt sem sikerült a bársonyos zárás, a társaság 2010 óta felszámolás alatt áll: gépkocsikat, üvegszobrokat árvereznek.

Budapest-Limassol tengely

A Budasolart 2007-ben alapította Horváth Attila Imre és az Energosolart korábban vele együtt tulajdonló Krafcsik István. 2008-ban a társaságot egy ciprusi bejegyzésű, a korábban offshore-oknak nevezett társaságokhoz hasonlóan csak cégpapírokban fellelhető New Palace Investment vette meg. Egyes korábbi dokumentumok Horváth Attila Imrét és Krafcsik Istvánt a limassoli vállalkozás tulajdonosaiként nevesítik. Az államtitkár az Opten-cégadatbázisban fellelhető anyagok szerint ma is a ciprusi társaság kézbesítési megbízottja.

A napos oldal

A Budasolarról három-négy éve megjelent hírek szerint a dél-kínai Shenzhenben a K & M Metal nevű céggel kötöttek napenergia-hasznosítási szerződést gépek, technológia szállítására, illetve a kínai China City Investment Ltd. naperőművéhez szállítottak berendezéseket. Arról is értesülhettünk, hogy az amerikai Solar Thin Films Ltd.meg akarja venni a Budasolart, amely azonban máig a ciprusi cégé. A honlapja szerint magyar telephelyet is üzemeltető amerikai társaság egyik elnökhelyettese is magyar, Kupecz Sándor. Honi leányvállalatuk, a Kraft Elektronikai Zrt. mára bedőlt.

A Budasolar éléről Horváth Attila Imre 2011-ben az ügyvezetést a vele azonos lakcímű Horváth Imrének adta át. Tavaly júniusban a kft.-nél szintén beütött a felszámolás, azóta napelemgyártó gépsorok kerültek kalapács alá. Horváth Attila Imre 2012 szeptemberétől lett klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Alaptalan sugallat?

Lapunk tavalyi írásának megjelenése utánaz államtitkár úgy reagált: cikkünk alaptalanul sugallja, hogy a nevezett cégekben végzett ügyvezetői tevékenysége, majd ennek megszűnése után a társaságok ellen kezdeményezett felszámolási vagy végrehajtási eljárások bekövetkezte között összefüggés állna fenn. Az államtitkár szerint a 2012 februárban történt kinevezése óta semmiféle értesülése sincs azoknak a vállalatoknak a gazdálkodásáról, amelyekben korábban vezető tisztséget töltött be.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.