Megemlékezések a Nemzeti Gyásznapon

A Nemzeti Gyásznapon az ország számos pontján és határainkon túl is megemlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatairól. 1956. november 4-én szovjet csapatok vonultak be Budapestre, s leverték az október 23-án kirobbant forradalmat.

Nem aludt ki, hanem "takarékon ég" a forradalom emlékét őrző láng a Kossuth téren, miután az előzetes tervek szerint este hat órakor a munkások elzárták a lángot tápláló gázcsapot. Az Ötvenhatos Emlékbizottság Göncz Árpád korábbi köztársasági elnök javaslatára határozta el az 1990-es évek közepén, hogy a Kossuth téren, a Parlament előtt fölállítják a Forradalom lángja elnevezésű emlékművet. Lugossy Mária szobrászművész alkotásán, az 1996-os 40. évfordulóra felavatott, csúcsán megtört fekete márványból készült emlékműnek az oldalán a Kossuth-címer és az 1956 felirat látható. Azóta a forradalom évfordulójának előestéjén minden évben ünnepélyes keretek között meggyújtják a lángot, amely elvben november 4-én estig lobog.

Budapest, 2009. november 4.
Ég a forradalom lángja. Katonai tiszteletadás mellett eloltják a forradalom lángját a Kossuth téren, ahol megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 53. évfordulója alkalmából.
MTI Fotó: M
Budapest, 2009. november 4. Ég a forradalom lángja. Katonai tiszteletadás mellett eloltják a forradalom lángját a Kossuth téren, ahol megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 53. évfordulója alkalmából. MTI Fotó: Mohai Balázs

Országszerte és a határon túli területeken is megemlékezéseket tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 53. évfordulóján. Sólyom László köztársasági elnök a rákoskeresztúri Új köztemetőben koszorúzott. A Mindszenty Emlékérmet a Parlamentben adták át. Az elismerést Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek kapta. A Honvédelmi Minisztérium és a Történelmi Igazságtétel Bizottság Katonai Szervezete koszorúzási ünnepséget rendezett a Jutadombon található katonai emlékműnél. Debrecenben a szabadságharc áldozatainak emlékére a város több pontján koszorúzást tartotta. Pécsett az Aradi vértanúk útján állított kopjafánál koszorúztak.

A fővárosi Mátyás-templomban délután szentmisét tartottak a megtorlás áldozatai emlékére. Megemlékezés volt  Szerbia Nagykövetségének épülete előtt (Nagy Imre ide menekült 1956-ban), s több helyütt koszorúztak határainkon túl is. A párizsi Pere Lachaise temetőben a Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága szervezésében tartottak ünnepi megemlékezést.

November 4: szovjet csapatok érkeztek

1956. november 4-én a szovjet csapatok bevonultak Budapestre és leverték az október 23-án kirobbant forradalmat. Az országban néhány helyen elszórtan még egy hétig tartott a fegyveres ellenállás. A szovjet támadás hírére Nagy Imre családjával és a hozzá közel álló politikai körrel november 4-én menedékjogot kért és kapott a jugoszláv nagykövetségen, ahonnan november 22-én a szovjet titkosszolgálat segítségével tőrbe csalták, és a romániai Snagovba hurcolták.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.