Megalakult a krízisalap tanácsadó testülete
A grémium feladata a kormány által június 17-én egymilliárd forinttal indított krízisalap működésének figyelemmel kísérése, javaslatok megfogalmazása - közölte Herczog László szociális és munkaügyi miniszter. "A feladat most az, hogy a rendelkezésre álló összeget a lehető leggyorsabban és legigazságosabban eljuttassuk azokhoz, akik a leginkább rászorulnak" - mondta, hozzátéve: ebben nyújt segítséget az újonnan felállt testület.
A miniszter hangsúlyozta: ha azt tapasztalják, hogy a rendszer javítható, igazságosabbá tehető, akkor a kormányrendelet módosítására is sor kerülhet. Az áramszolgáltatók extraprofitjának 60 százaléka, mintegy hárommilliárd forint a krízisalapba, 40 százaléka, mintegy kétmilliárd forint pedig közvetlenül karitatív civil szervezetekhez kerül.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot képviselő Vecsei Miklós úgy vélte, a következő hónapokban sok család "bedőlhet", így a karitatív szervezetek szerepe minden bizonnyal nőni fog. Arra kérték Herczog Lászlót, hogy "járjon közben" az adományok áfa-kötelezettségének és az adományokat szállító autókat terhelő adók eltörlésében. Utóbbi csak a Máltai Szeretetszolgálatnál évi 20 millió forint kiadást jelent.
A kormány által létrehozott krízisalap egyszeri, vissza nem térítendő támogatást nyújt a gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe kerülő családoknak. A támogatás összege 20-50 ezer, kivételes esetekben 100 ezer forint.
Közben a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) felszólította a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot (NFH), hogy vizsgálja ki az áramszolgáltatók ötmilliárd forintos befizetését a krízisalapba - közölte Molnár Béla országgyűlési képviselő. Azt szeretnék, ha a hatóság kérné fel a kormányt, hogy az áramszolgáltatók befizetését előíró döntését vonja vissza, a "túlfizetés miatti összegeket" pedig írják jóvá a fogyasztóknak.
A krízisalapot a kormány június 24-i döntésével ötmilliárd forinttal gyakorlatilag úgy töltötte fel, hogy ezt az összeget a fogyasztóktól vonta el. Az ellenzéki képviselő kijelentette, amennyiben a fogyasztóktól akárcsak 500 forintot is elvon a kormány, törvénytelen dolgot tesz, s ez társadalmilag nagyon veszélyes.
Molnár Béla szerint most derül ki, hogy valóban független szervezet-e a NFH vagy egy, az MSZP-t és a kormányt kiszolgálni köteles "függelék".