Megadóztatná a Fidesz az MSZMP-s nyugdíjakat
A Fidesz-frakció azt kéri a kormánytól, vizsgálja meg tételesen annak lehetőségét, jóvátételi adó fizettethető-e azokkal, akik a volt MSZMP-nek helyi, megyei és országos politikai szervezetének főállású döntéshozói voltak. Több ezer ilyen nyugdíjas van ma Magyarországon. Amennyiben törvényes és alkotmányos lehetőség van, a magyar állam adóztassa meg ezeket a nyugdíjakat! – ismertette a frakció álláspontját Lázár János a Fidesz-KDNP frakciószövetség ülése után. A fideszes politikus elmondta, ez Wittner Mária felvetése volt, hogy foglalkozzon az Országgyűlés az MSZMP vezető testületeiben és függetlenített apparátusaiban dolgozók jövedelem-viszonyaival. Vizsgálja meg a Fidesz és a KDNP, hogyan tudnak a közteherviselésben ezek a volt MSZMP-sek nagyobb szerepet vállalni.
Wittner Mária azért tartotta ezt indokoltnak felvetni, mert szerinte vannak olyan '56-os túlélők, akiknek a megélhetési körülményeik nehézkesek, és az állam nem tud méltóképpen gondoskodni róluk – mondta Lázár János. A frakcióvezető emlékeztetett rá, hogy a húsvétkor elfogadott alaptörvény szerint az 1944 március 19. és 1990 május 2. közötti időszakot illegitimnek tekintik. A javaslat személyi hatálya csak azokra terjed ki, akik főállású politikai döntéshozók voltak az MSZMP-ben. A fegyveres testületekre ez a javaslat nem vonatkozik – közölte a Fidesz-frakcióvezető, jelezve: a jóvátételi adó megfizetése azokra a volt MSZMP-s főállású politikai döntéshozókra is vonatkozna, akik ezt követően vonulnak nyugdíjba. Az MSZMP-re, a KISZ-re és a munkásőrökre is vonatkozna a jóvátételi adó. "A KISZ és a Munkásőrség az MSZMP leányvállalata volt" – tette hozzá a frakcióvezető kérdésre válaszolva. Az ÁVH-nál leszolgált időszak is beleszámít e körbe. De a szolgálati időket és viszonyokat elemezni kell. Ha valaki az MSZP vezető testületeiben politikai munkát végzett, és ez a nyugdíjának a kiszámításakor a szolgálati idejébe beleszámított, az után kellene jóvátételi adót fizetni.
Arra, hogy milyen mértékű legyen a jóvátéli adó, Lázár János azt mondta: volt, aki azt javasolta a frakcióülésen, hogy a minimálnyugdíj kétszerese maradjon meg nyugdíjként az érintetteknek. "Tehát nem 98 százalékról van szó" - jegyezte meg Lázár János. Az így befolyt összeget az '56-os szervezetek kapnák, illetve azok az '56-os túlélők, akiknek a megélhetése nehéz.
A Fidesz-frakció végső döntést nem hozott a jóvátételi adóról, de a fideszes és kereszténydemokrata képviselők túlnyomó többsége rokonszenvez vele. Szeretnék megismerni a kormány és a nyugdíjbiztosító véleményét, és a történészekkel is szeretnének konzultálni, hogy egyáltalán kivitelezhető-e a Wittner-javaslat.
Van egy politikai erő, mely a szocialista rendszer privilegizált nyugdíjainak elvételét szorgalmazza, de ez egy nemlétező kérdés - utalt Lázár János a T. Ház előtt fekvő Jobbik-javaslatra.
Btk.- módosítást is terveznek
A Fidesz-frakcióvezető beszámolt arról is, hogy Gulyás Gergely fideszes képviselő kezdeményezi a Büntető törvénykönyv módosítását, mégpedig azokkal az egyezményekkel egészítenék ki Btk.-t, amelyek a nürnbergi bíróság által alkalmazott emberiség elleni bűntettekre vonatkoznak. Ezt 1956 kapcsán tartják fontosnak. – mondta Lázár János. Minden, a változással kapcsolatos kérdésről a még ebben az évben megszületendő átmeneti törvénynek kell rendelkeznie.