Még visszavonható Dörner kinevezése

Határozatképtelen volt hétfőn a Kulturális és Sajtóbizottság Ellenőrző albizottsági ülése, mivel a kormánypárti politikusok nem jelentek meg. Így csak informális keretek között beszélhettek az előadó-művészeti törvény végrehajtásának tanulságairól az Új Színház igazgatói pályázata kapcsán.

Kampányízű kísérlet, kompetencián kívül eső kérdéskör, későn érkezett meghívó – többek között ilyen érveket hangoztattak a döntéshozók, kultúrpolitikusok, akik nem mentek el a hétfői Kulturális és Sajtóbizottság Ellenőrző albizottsági ülésre. A téma: az előadó-művészeti törvény végrehajtásának tanulságai az Új Színház igazgatói pályázata kapcsán. A kinevezésért felelős Tarlós István sem fogadta el az albizottsági elnök, Karácsony Gergely meghívását, noha rajta múlott, hogy a szakma által nem támogatott Dörner György vezetheti februártól az Új Színházat.

Márta István igazgató úgy vélte, az igazgatói kinevezési ügy tragikomédia – abszurd szereplőkkel. A kultúrpolitikai botrány jelentős energiát von el a társulattól és a valós problémáktól, az értetlenség pedig félelmet szül. Márta nem kapott megnyugtató választ a döntéshozóktól a miértekre, és úgy véli, jelenleg csak a nyilvánosság erejében bízhat. Azt is kifejtette: a hírbe keveredett színháztól elpártolnak a nézők, a nemzetközi reputációjuk romokban. Először minősítette Dörner György pályázatát, amelyet megvalósíthatatlannak tart. De hogy miért, azt nem mondta el, mert nem jelent meg a bizottsági ülésen a jövőbeli menedzsment sem.

A Magyar Színházi Társaság (MSZT) is a miérteket kutatta, és nem kapott kielégítő választ Tarlós István főpolgármestertől. Az MSZT elnöke, Csizmadia Tibor azt latolgatta: noha az előadó-művészeti törvény 2008. decemberi megszavazása óta 34 igazgatói pályázat esetében 24-szer a döntés megegyezett a szakmai bizottság javaslatával, hat nem, négy pedig kérdéses volt, botrány mindig akkor tört ki, ha a fenntartó óhaja nem egyezett a felkért szakmai grémium véleményével. A törvény szerint a szakma kissé háttérbe szorul, mert a javaslattevő grémiumban csak négy fővel képviselteti magát. Csupán formalitássá vált a szakmaiság, és értelmetlenné teszi a pályázati procedúrát, mivel a fenntartó szavazata nagyobb súllyal esik a latba, szinte előrevetíti a döntést

Van-e esély arra, hogy a döntést visszavonja a főpolgármester? – tette fel a költői kérdést Bérczes László. A Kaposvári Csiky Gergely Színház művészeti vezetője, a szakmai bizottság tagja szerint Tarlós még kínos érzés nélkül visszavonhatja a döntést. Hiszen maga nyilatkozta, hogy gyönge Dörner pályázata, és a jövőbeli intendáns, Csurka István Ascher Café című írása sem tetszett neki. Hivatkozásként elég lenne csak a tényeket sorolni: Dörner dolgozata nem felelt meg a pályázati kiírásnak, hiszen sem üzleti tervet, sem művészeti-gazdasági koncepciót nem tartalmazott. Pályázatában több olyasmit ígért, amiről bebizonyosodott, hogy hazugság. Bérczes – akárcsak Márta – cáfolta, hogy a balliberális értelmiségiek ügye volna az Új Színház-ügy, hiszen nem állt ki a kinevezés mellett sem Vidnyánszky Attila, sem Gáspár Sándor, sem Bereményi Géza, sem a Heti Válasz című hetilap.

A szakmai bizottság másik tagja, Kováts Adél színésznő arról beszélt: rossz üzenet, hogy egy ilyen sovány, sajtcédulán benyújtott, hibáktól hemzsegő, kézírással betoldott dolgozattal elnyerhető egy 300 millió forintos intézmény vezetése. Úgy véli, Dörner pályázata mögött nem áll semmi, maximum valamiféle lobbi.

Érvénytelennek és ideológiai jelszavak gyűjteményének tartja Dörner pályázatát a szakmai grémium tagja, Ascher Tamás rendező, a színművészeti egyetem rektora is. Meggyőződése, hogy Tarlós István nem is olvasta, előre eldöntött tény volt a színész kinevezése. Mint Ascher kifejtette: egy túlfeszült légkörben minden átpolitizálódik. Egy ilyen beszélgetés csak arra alkalom, hogy a politika szereplői föllépjenek és bemutassák magukat.

A bizottsági ülésen három politikus jelent meg. Az MSZP-s Hiller István, korábbi kulturális miniszter arról beszélt, noha döntési joga nincs, felelőssége van a mindenkori kulturális kormányzatnak egy ilyen ügyben. Hiller szerint a történetnek még nincs vége.

Novák Előd jobbikos képviselőnek szinte minden felvetésről Alföldi Róbert jutott eszébe. Szerinte a Nemzeti Színház igazgatója mulasztásos alkotmánysértést követett el, amikor nem jelent meg fél évvel ezelőtt egy hasonló összejövetelen. Novák többször is felvetette: a legfontosabb, mi lesz Alföldi Róbert beidézésével. Novák amúgy megjegyezte, az elmúlt húsz évben politikai kapcsolat nélkül senki nem nyert vezetői pályázatot.

Karácsony Gergely (LMP) vállalhatatlannak tartja Dörner kinevezését, és úgy gondolja, Tarlósék azért nem jelentek meg az ülésen, mert nem vállalják a döntést, amelyet ráadásul jogilag elhibázottnak tart. Az albizottság feladata a döntés jogi aspektusának vizsgálata volt, és szerinte az több esetben is megsértette az előadó-művészeti törvényt. Úgy véli, Dörner pályázatával kapcsolatban a főpolgármesternek mérlegelési lehetősége sem lett volna, mivel a szakmai bizottság azt nem támogatta. Azt is hozzáfűzte: várják a Budapest Fővárosi Kormányhivatal válaszát, miután az LMP törvényességi felülvizsgálatot kért az igazgatói pályázat ügyében.

Noha L. Simon László, a kulturális bizottság elnöke kampány ízűkísérletnek tartotta Karácsonyék albizottsági összejövetelét, és a kérdést pedig nem az országgyűlés kompetenciájába tartozónak, az ülés után öltönye hajtókáján egy Új Színházas kitűzővel állított be a terembe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.