Még ügyvédeiktől is elzárják a börtönök a rabokat
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalának az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben kifejtik: az ügyvédi kamaráktól Szabó Máté úgy értesült, hogy az ügyvédeket sokszor csak a nyomozási cselekmények előtt rövid idővel - egy nappal vagy néhány órával korábban - értesítik, és néha még ez sem történik meg.
Ha elmarad az értesítés, a jogi képviselő nem tudja ellátni a feladatát - mutattak rá. Kiemelték, ha a nyomozási cselekmény előtt néhány órával értesítik a védőt, nincs lehetősége érdemben felkészülni a védelem ellátására, emiatt sérülhetnek a fogvatartottak jogai, elsősorban a védelemhez és tisztességes eljáráshoz való jog.
Az Alkotmánybíróság több határozatában utalt "a fegyverek egyenlőségére", ami azt jelenti, hogy a vádnak és a védelemnek egyenlő esélyt kell adni a véleményformálásra, és azt is, hogy a vádnak és a terheltnek lehetőséget kell adni, hogy ugyanolyan teljességben ismerhesse meg a büntetőeljárásban keletkező fontos adatokat - magyarázták.
Kitértek arra is, visszatérő probléma, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek és az ügyvédek székhelye közötti nagy távolság miatt jelentős az utazással töltött idő és az útiköltség, ezért az ügyvédek csak ritkán - a fogvatartottak által elvártnál ritkábban - látogatják a védenceiket.
Az ügyvédi kamarák kifogásolják, hogy a védők nehezen jutnak be a büntetés-végrehajtási intézetekbe. Előfordul, hogy az ügyvédnek több órát kell várakoznia, míg a fogvatartottal beszélhet. A beszélők állapota sem megfelelő, sok helyen kritikusak a körülmények.
Szabó Máté jelentésében hangsúlyozta, a gyakorlatban több olyan intézkedési lehetőség is van, amely nem igényelne nagyobb anyagi ráfordítást, a védők és az ügyfelek kapcsolattartásában mégis segíthetné a védelemhez való alapjog hatékonyabb érvényesülését.
Az ombudsman felkérte a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja felül a büntetőeljárásról szóló törvényben a védők értesítésére vonatkozó rendelkezéseket, hogy a védők időben értesüljenek az egyes nyomozási cselekmények elrendeléséről. Felhívta továbbá a miniszter figyelmét az együttműködés és egyeztetés fontosságára az ügyvédi kamarákkal a törvénymódosítás megalkotásakor - olvasható a közleményben.