Orbán mégsem találkozik Gyurcsánnyal
Már kedden kereste Gyurcsány Ferenc kormányfő Orbán Viktort, hogy találkozóra hívja, ám csak szerdán délben hívták vissza. Közvetítők hívtak közvetítőket, majd kapcsolták egymásnak a két pártelnököt.
A kormányfő az MTI értesülését megerősítve jelentette be a beszélgetés hírét délután. "Telefonon hívtam fel Orbán Viktort, a Fidesz elnökét és meghívtam egy konzultációra" - mondta a kabinet szerdai ülését követő budapesti sajtótájékoztatóján.
Gyurcsány Ferenc azt közölte: a Fidesz elnökével folytatott beszélgetés alatt elismerte, különbözőek a felelősségek, van, amit csak a kormány tehet meg, de van, amiben együtt kell működni. "Azt mondtam Orbán Viktor elnök úrnak, hogy üljünk le és beszéljük meg, mit tudunk közösen tenni az országért" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnök szerint muszáj meghallani az ország hangját, amely azt mondja: azért vannak vezetőink, hogy állapodjanak meg az ország érdekében. Harc helyett összefogás kell – jelentette ki.
Orbán Viktor első nyilvános reakciójában még lehetségesnek tartotta az egyeztetést. A Fidesz elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva arról beszélt, még egyeztet a Fidesz vezetésével, hogy milyen feltételeket szabnak. Azt mondta, hogy olyan reformokhoz nem adja a nevét a Fidesz, amelyek nem az emberek érdekeit szolgálják, de egy radikális gazdaságpolitikai fordulatról szívesen tárgyalnak. A gazdasági nyomás megszüntetéséről és az alkotó energiák felszabadításáról szeretnének egyeztetni.
Délután azonban Szijjártó Péter a Fidesz szóvivője bejelentette: Orbán Viktor nem megy el a találkozóra. Elmondása szerint ezzel is szeretné világossá tenni a Fidesz elnöke, hogy van más út a válság kezelésére. S nem médiaesményekre, pr-eseményekre van szükség, hanem felelős kormányzásra.
Deutsch Tamás kabinetfőnök ezzel egy időben kiadott közleménye szerint a Fidesz a magyar emberek érdekeit szolgáló összefogásban részt vesz, az emberek elleni összefogásban viszont nem. Szerintük a jövő évi költségvetés az emberek elleni összefogást jelenti.
Az MTI szocialista forrásra hivatkozva azt írta, az MSZP elnöke a következő másfél évben elindítandó reformokhoz keresett volna partnert, és miután az elmúlt hetekben többször nyilatkozott arról, hogy minél szélesebb körben szeretne egyeztetni, ezért találkozna Orbán Viktorral is.
A kormányfő több jelet talált korábban is a közeledésre. Gyurcsány Ferenc egy hete, a kabinet gazdaságélénkítő lépéseinek bejelentésekor azt mondta: repedezik a jég a kormány és az ellenzék között.
A Fidesz elnöke ugyanis,a kormánybejelentés előtt építőipari vezetőkkel találkozva azt mondta: konkrét kérdésekben együttműködik pártja a kormánnyal azért, hogy egy-két hónapon belül megszülessen az a 25-30 intézkedés, amely alkalmas arra, hogy az építőipari munkahelyek a válság ellenére megmaradjanak. A szükséges intézkedések között pedig épp a nagyobb előlegfizetést jelölte meg - azt az intézkedést, amelyről a kormány döntött, és amelynek részleteit egyébként épp most ismertette Gyurcsány Ferenc.
Gyurcsány-Orbán párbeszédek:
2005. 02. 03.: Négypárti találkozó és egyeztetés a második Nemzeti Fejlesztési Tervről
2005. 07. 08.: A rendszerváltozás utáni kormányfők találkozója, elsősorban európai ügyekben (résztvevők: Boross, Horn, Orbán, Medgyessy, Gyurcsány)
2005. 07. 08.: A kormányfők találkozóját követte Gyurcsány és Orbán „számpárbajos” vitája, amelyet a televízió közvetített. A találkozó részleteit illetően (helyszín, időpont, körülmények) heves vita előzte meg a vitát
2005. 11. 14.: Pártelnökök találkozója és egyeztetése a garanciatörvény kapcsán Gyurcsány Ferenc dolgozószobájában. A tanácskozáson részt vett Szili Katalin házelnök, Orbán Viktor, a Fidesz, Hiller István, az MSZP, Kuncze Gábor, az SZDSZ és Dávid Ibolya, az MDF elnöke is.
2006. 04. 05.: Televíziós kampányvita a két nagypárt miniszterelnök-jelöltjei között
2006. 04. 06.: Televíziós kampányvita a miniszterelnök-jelöltek között (Gyurcsány és Orbán mellett részt vett rajta Dávid Ibolya és Kuncze Gábor is)
2008. 10. 18.: Orbán Viktor részt vesz a miniszterelnök által kezdeményezett Nemzeti Csúcson. Az ezt követő ötpárti találkozón, illetve a Gazdasági Csúcson már nem a pártelnök képviselte a Fideszt.