Mátyás király lenyomta Orbánt
A magyar választók számára a Szent Korona a legerősebb tárgyi szimbólum, amely az országot jelképezi – ez derült ki a Századvég Alapítvány legújabb nemzeti identitás kutatásából. A nemzeti önazonosság szimbolikáját tekintve a válaszadók véleményét ezek szerint érdemben nem befolyásolták azok az évtizedes politikai viták, amelyek a Szent Korona körül folytak a rendszerváltást követően, majd új erőre kaptak az alkotmány körüli aktuális politikai küzdelemben.
A Századvég 2011. március végén készült, 1000 fős országos adatfelvételének tanúsága szerint a megkérdezettek közel 55%-a spontán, úgynevezett nem irányított, nyitott kérdésre („Az Ön számára melyik az a tárgy, építmény, amely a legerősebben szimbolizálja Magyarországot?”) a Szent Koronát azonosította a Magyarországot leginkább kifejező szimbólumként. Második helyen a nemzeti lobogó áll, a megkérdezettek 17,1%-a szerint. Megjelenik még a magyar címer (8,3%), a Parlament épülete (5,4%), de szerepel például a Rubik kocka (2,4%) is a válaszok között.
A többségi véleményt mélyebben elemzve kiderül, hogy a Szent Korona körüli viták azért nem voltak teljesen hatástalanok. A magukat baloldalinak vallók körében ugyanis a Korona csak 37%-os értéket kap, ennek ellenére így is a legnépszerűbb szimbólum. A lobogó ebben a körben 27,2%-on áll. A centrum szavazók és a magukat jobboldaliként azonosítók körében azonban már vitathatatlan a Szent Korona elsőbbsége (53,6 és 61,9%).
A Magyarországot megjelenítő ismert személyiségek listája sem bizonyult túl hosszúnak. Itt az első helyen Széchenyi István áll (29%), második Kossuth Lajos (17%), őt követi Petőfi Sándor (13%). A magyar nemzeti önazonosságban a vonatkoztatásra alkalmas személyiségek körében láthatóan a 48-asok dominálnak. Szerepel még a listán Mátyás király (8%), Orbán Viktor (6%) és Kádár János is (4%). Orbán Viktor egyébként az egyetlen kortárs politikai személyiség, aki megjelent a nyitott kérdésre adott, spontán válaszokban.