Másodjára befut-e Baka?
A strasbourgi emberi jogi bíróság volt magyar tagját tavaly a Fidesz annak ellenére támogatta, hogy korábban a párt poli-tikusai kijelentették: az OIT döntésétől teszik függővé, hogy miként voksolnak. Az MSZP, az SZDSZ és az MDF viszont következetesen tartotta magát ahhoz az állásponthoz, hogy a jelölt a hazai bírói gyakorlat hiánya miatt alkalmatlan a poszt betöltésére.
Az OIT ismét meghallgatta Bakát, és már támogatta, s a szocialisták is sejtetni engedik, hogy hajlandók megszavazni őt. A fordulat oka hivatalosan az, hogy a jelölt már rendelkezik bírói és igazgatási gyakorlattal is, hiszen a múlt év tavasza óta a Főváros Ítélőtábla elnöki bírájaként dolgozik. (Ez azért igen érdekes, mert a bíró három évig hivatalosan pályakezdőnek számít, és csak utána nevezik ki határozatlan időre.) Ugyanakkor korábban felvetődött, hogy az egykor MDF-es képviselőt politikai múltja és strasbourgi - egyes vélemények szerint konzervatívnak tartott - ítélkezési tevékenysége miatt sem látnák szívesen. Erről most nem beszél senki.
Az MSZP talán számol vele: ha nem lesz viszonylag rövid időn belül új elnök, a poszt betöltéséről esetleg egy új parlament dönthet (Mesterházy Attila frakcióvezető azt jelentette be, támogatják a jelöltet). Akkor pedig a mostani ellenzék valószínűleg egymaga határozhatja meg, ki kerül a főbírói székbe. Emiatt latolgatják politikai körökben azt a lehetőséget is, hogy a Fidesz időhúzásra játszhat, hiszen jövő nyáron új köztársasági elnököt is választanak, aki várhatóan simulékonyabb személyiség lesz a jelenleginél. Vagyis: hajlandó lehet a kormányoldal számára kívánatos jelöltet állítani. Ebben a helyzetben a szocialistáknak Baka sokkal inkább elfogadható megoldás, mint egy későbbi, esetleg kifejezetten jobboldali elkötelezettségű bíró.
Az államfő tavaly Baka elbukása után a győri táblabíróság elnökét, Havasiné Orbán Máriát jelölte, ám az MSZP őt sem fogadta el, mert nem rendelkezik megfelelő nyelvtudással, s nem folytat tudományos tevékenységet sem. A valódi ok azonban inkább az lehetett, hogy őt túl jobboldali elkötelezettségűnek tartották. Így nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmadot, de a köztársasági elnök ennek ellenére újra nevezte, ám a jelölt másodjára sem vette sikerrel az akadályt.
Sólyom egyes hírek szerint most biztosra akart menni, és informálisan egyeztetett a szocialistákkal. Vagyis: megüzente, hogy ki a két lehetséges jelöltje, és az MSZP válaszától tette függővé, hogy melyiket nevezi meg. A Köztársasági Elnöki Hivatal ezt határozottan cáfolja, parlamenti források szerint viszont valóban volt egyfajta egyeztetés. Ha igen, a Fidesz szerint ez eléggé furcsa, hiszen nincs magyarázat rá, hogy az államfő miért most szakított volna korábbi gyakorlatával, s az ellenzéket miért hagyta ki. Ráadásul ez a jobboldalon némi bizalmatlanságot szül Baka iránt.