Maradt egy gyanús önkormányzat a Quaestor-ügyben
Lázár János tavaly májusban jelentette be, hogy soron kívüli törvényességi ellenőrzést kért a kormány az Állami Számvevőszéktől azoknál az önkormányzatoknál, amelyek befektettek a később botrányos körülmények között becsődölt brókercégeknél. A vizsgálódást az is indokolta, hogy sajtóhírek szerint 24 önkormányzat több mint tízmilliárd forintot tartott a Quaestornál. Közülük több helyhatóság befektetése is bennragadt, miután a cég 2015 márciusában öncsődöt jelentett.
Tényi István, az ismert feljelentő közvetlenül Lázár után tette meg bejelentését a Legfőbb Ügyészségen hanyag kezelés gyanújával. Szerinte ugyanis az önkormányzatok a hatályos törvények alapján több okból sem tarthattak volna egy a Quaestorhoz hasonló, átláthatatlan hátterű cégben pénzt. A Legfőbb Ügyészség a megyei főügyészségeknek továbbította a bejelentést.
Kis túlzással ahány megye, annyiféle eljárásban döntöttek. Borsod, Békés és Pest megyében az ügyészség, illetve a rendőrség azt állapította meg, hogy a települések vagy azok egy része nem is állt kapcsolatban a Quaestorral. Százhalombatta, Ceglédbercel, Fót és Alsónémedi együttesen több mint 5,5 milliárdot tartott ugyan brókercégnél, de nem a Quaestornál, hanem a Hungária Zrt.-nél.
Egyes megyékben a főügyészség feljelentéskiegészítést rendelt el, amelynek lefolytatására a rendőrséget jelölték ki. A rendőrség aztán a legtöbb helyen bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette az eljárást. Ott, ahol elrendelték a nyomozást – a Pest megyei Dunakeszi, Vecsés és Abony esetében –, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hanyag kezelés, illetve különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával nyomoztak, majd a nyomozást azzal zárták le, hogy nem történt bűncselekmény.
Győr-Moson-Sopron megyében – amely már csak az ETO Park beruházás miatt is különösen fontos volt a Quaestor-vezér Tarsoly Csaba számára – négy települést érintett Tényi feljelentése. Győr és Fertőhomok esetében ezt még tavaly nyáron elutasították. A jogcím mindkét esetben a bűncselekmény hiánya volt azzal az indoklással, hogy az önkormányzatoknak vagyoni hátrányuk, káruk nem keletkezett.
Győrszemere és Dunaszeg esetében különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hanyag kezelés vétségének gyanúja miatt nyomozás indult. Dunaszegen azt bűncselekmény hiányában pár hónapon belül megszüntették. A Quaestornál mintegy 118 millió forintját parkoltató Győrszemere ügyében is lezárta volna a rendőrség a nyomozást, azonban az ügyészség szerint nem tárták fel kellő alapossággal a tényeket, ezért hatályon kívül helyezték a nyomozást megszüntető rendőrségi határozatot, és az eljárás folytatását rendelték el.