Maradjon ott, ahol van! – versmaraton József Attila szobráért
Ő az a gyermek, akit nem szerettek, s akit ezen kívül azért vertek, mert nem tudták elviselni, hogy nem szeretik – Jordán Tamás színművész szavaival indult el péntek délután háromkor a József Attila Versmaraton a költő Kossuth téri szobránál. Kezdetben százötven-kétszáz érdeklődő, költészetbarát – egyikük szavai szerint tüntető – álldogált a hidegben, a szobor előtti kis tisztáson, s a mementó körül. Az eseményt a Szeretem József Attilát! elnevezésű Facebook-csoport tagjai szervezték, akik meleg innivalóval és zsíros kenyérrel próbálták enyhíteni a zord időjárás hatásait.
Jordán Tamás és Huzella Péter néhány perces műsora után Vörös István író-költő nyitotta meg "prózában" a maratont. Elmondta, a megnyitóbeszéd tulajdonképpen nem nyit meg semmit, inkább bezár. "Bezárunk valamit, ami gyönyörű volt, a magyar irodalom fénykora. Bezárjuk a József Attila-korszakot", illetve azok zárják be, akik a világirodalom egyik legnagyobb költője emlékének támadnak – fogalmazott az író, aki Hölderlinéhez, Mandelstaméhoz, Rilkééhez hasonlította József Attila sorsát. Vörös kiemelte: a költőben a kommunista éppúgy talált saját maga számára fontosat, mint a hívő, a konzervatív csakúgy, mint a nonkonformista. "Ennek vége. A magyar irodalom összeomlott" – mondta. Mert lehet ugyan arra hivatkozni, hogy csupán a szoborról van szó, s hogy máshol, a Dunához közelebb, a parlamenttől távolabb jobb helyen volna József Attila szobra, vagyis lehet szépítgetni a támadást – végeredményben mégiscsak az elmozdításáról van szó.
"A szív is jobb helyen lenne a gyomor tájékán, vagy a lábfejben, megeshet. De maradjon ott, ahol van. 1944-et semmilyen formában ne hozzuk vissza Magyarországra, így a Kossuth térre se! Köszönjük, nem kérük Sztójay Döméből és Szálasiból, a német megszállásból és az ügyetlen kiugrási kísérletekből. Nem kérünk a barátaink és testvéreink Dunába lövéséből. Ez 1944, nem pedig egy képeslap a Kossuth térről" – utalt Vörös István a kormányzati tervre, amely szerint visszaállítanák a tér 1944-es állapotát. E rekonstrukció keretében elkerülne a térről József Attila és például Károlyi Mihály szobra is.
A péntek délután háromkor kezdődött versmaraton körülbelül szombat éjfélig tart, egészen pontosan 32 óra 40 percen át mondanak majd József Attila-szövegeket színészek, írók, rendezők, közéleti személyiségek. Azért éppen ilyen hosszan, mert a költő 32. születésnapja után háromnegyed évvel halt meg.
A "mondók" közé várták/várják mások mellett Parti Nagy Lajost, Kukorelly Endrét, Kornis Mihályt, Babarczy Esztert, Bródy Jánost, Ráday Mihályt, Cserhalmi Györgyöt, Xantus Barbarát, Galkó Balázst, fellép a Maladype Társulat, a Szilvási Gipsy Folk Band és a Versmondók Egyesületének tagjai is. De bárki színpadra állhat, aki fontosnak érzi, hogy kiálljon az ügy mellett, s ehhez még csak előzetes bejelentkezés sem szükséges.
A József Attila Versmaratont Kulka János zárja majd szombat éjjel.