A betegellátás működését zavaró jogszabályokat függesztettek föl
Jogszabályok felfüggesztéséről döntött - köztük a a kórházak minimum feltételeit, a közreműködői szerződéseket, valamint a gyógyszerészeket terhelő új online vényellenőrzés - Szócska Miklós, az egészségügyért felelős államtitkár. A politikus szerint a lépésre az egészségügyi rendszer fenntarthatósága és a működőképessége érdekében volt szükség.
A működtetést zavaró szabályok egyike a júliustól hatályos új minimum rendelet, ez szabta volna újjá az intézmények kompetenciáit, köztük, hogy hol, milyen súlyosságú betegeket lehet kezelni. Amely intézménynek ugyanis nem lenne az adott feladathoz elegendő számú szakembere, orvosi eszköze, az nem kapna engedélyt az ÁNTSZ-től az adott feladatra.
Székely Tamás, a leköszönt egészségügyi miniszter "bársonyos rendszer-ésszerűsítő eszközként" tekintett a szabályra, azt remélte, az egészségügyi hatóság szigora és a forrás hiány belátásra bírja majd intézménytulajdonosokat, hogy egy-egy területen maguk az intézmények vezetői összefognak, és oda koncentrálják az orvosi technológiát, a szakembereket, ahol valóban meg vannak a biztonságos gyógyítás feltételei. Ha élete lépett volna, úgy a jogszabállyal az ÁNTSZ akár be is zárhatta volna a rosszul felszerelt, orvos nélküli gyógyító helyeket.
A szakma, a kórház lobbi erősen tiltakozott a jogszabály alkalmazása ellen, mondván: ha valamennyi betűjét betartják: a fekvőbeteg ellátók 80-90 százaléka vesztheti el működési engedélyét, mert nem fog megfelelni a szigorú előírásoknak. Hogy igaz az állítás vagy sem, azt nem vizsgálta senki. Az intézmények e tekintetben eddig önbevallók voltak, a hatóság pedig szúrópróba szerűen ellenőrizte őket. Talán ennek tudható be az is, hogy Falus Ferenc tiszti főorvos úgy tudja: mindössze a kórházi osztályok 0,7 százalékánál hiányosak a működtetés feltételei, ennyinek van ugyanis papíron ideiglenes engedélye.
A második felfüggesztett jogszabály július elsejétől jelentősen megváltoztatta volna az intézményekben nem alkalmazottként, hanem közreműködői szerződéssel gyógyítók foglalkoztatását. Ezzel a lehetőséggel azok az intézmények éltek, ahol ugyan volt feladat, de nem tudtak hozzá szakember alkalmazni.
A harmadik visszavont miniszteri rendelet szerint júliustól a gyógyszerészeknek kellett volna ellenőrizniük, hogy az adott orvos pecsétszáma alapján jogosult-e egy-egy készítmény rendelésére. E szabály értelmében, ha az orvos olyat írt volna fel, amire nem volt engedélye, a gyógyszerész nem adhatta volna ki támogatással a készítményt. A feladat ellen azonban tilatkoztak a patikusok, most az államtitkár visszalépett e területen is.