Már az úton biztonsági embereknek kell majd kísérnie a szurkolókat
Még tovább szigorítják a fokozott biztonsági kockázatot jelentő sportrendezvények – ezek közé tartozhatnak többek között egyes foci-, vízilabda-, illetve hokimeccsek – és biztosításáról szóló kormányrendeletet. Az egyik legfontosabb változás: a legbalhésabb mérkőzések esetén szeptembertől a vendégcsapat szurkolóit utazó rendezőknek kell kísérniük. Száz főt meghaladó létszám esetén legalább tíz biztonsági emberről kell gondoskodni, s minden további száz szurkolóra öt rendezőnek kell jutnia.
A mérkőzés rendezőjének az eddiginél részletesebb biztonsági tervet is kell készítenie. Annak ma is tartalmaznia kell egyebek mellett a rendezvényre való belépésnek, valamint a helyszín kiürítésének a tervét, de a javaslat hatályba lépése után a dokumentumban rögzíteni kell a biztonsági személyzet elhelyezésének és alkalmazásának, valamint a vendégcsapatot kísérő emberek igénybevételének módját is. Emellett meg kell határozni, hogy mérkőzés megszakítására, felfüggesztésére vagy befejezetté nyilvánítására milyen sportszakmai eljárásokat alkalmaznak.
A sporttörvény ugyancsak szeptember 1-jétől hatályos módosítása szerint a szervezők a rendbontókat a mérkőzés helyszínéről eltávolíthatják. Aki azonban nem hajlandó a személyazonosságát igazolni, azt a rendőrség megérkezéséig, de legfeljebb három óra időtartamra visszatarthatják. A rendelettervezet rögzíti az ezzel kapcsolatos eljárás részletszabályait.
A javaslat szerint azon sportlétesítmény tulajdonosa, amelyben első és másodosztályú labdarúgó-mérkőzéseket vagy nemzetközi mérkőzéseket szerveznek, köteles négyéves biztonságtechnikai fejlesztési tervet készíteni. Ezt a dokumentumot az érintett sportági szövetség, a rendőrség, a katasztrófavédelem és más hatóságok képviselői hagyják jóvá.
Eddig a mérkőzések biztonsági kockázatát a sportági szakszövetségek és a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara által delegált személyekből álló grémium határozta meg. Szeptembertől Sportrendezvényeket Biztonsági Szempontból Minősítő Bizottságot kell felállítani, amelynek más lesz az összetétele.
A testület egy tagját a sportigazgatási szerv vezetője, egy-egy tagját az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala, a Legfőbb Ügyészség, öt tagját az országos sportági szakszövetségek vezetői, öt tagját pedig az országos rendőrfőkapitány delegálja. A bizottságot a rendőrség működteti majd.