'Magyarországon mindenkinek rosszabb lesz'
Magyarországnak a jelenlegi helyzetben a bizalom és a hitelesség helyreállítására és reményre lett volna szüksége, hogy van kiút a válságból, Gyurcsány Ferenc azonban ehelyett a "reménytelenség csomagját" jelentette be hétfőn a parlamentben - fogalmazott a fideszes politikus.
Szijjártó Péter szerint a csomag brutális megszorító intézkedéseket és adóemeléseket tartalmaz, ami miatt "Magyarországon mindenkinek, kivétel nélkül, rosszabb lesz".
Mint mondta, a csomag ugyanazokon az alapvetéseken nyugszik, mint a 2006-os megszorítások, amelyek miatt Magyarország véglegesen a kudarc útjára lépett. Szijjártó Péter szerint a "reménytelenség csomagja" emellett teljes mértékben ellentétes az európai válságkezelési módszerekkel, hiszen más uniós országok adócsökkentő, növekedést ösztönző lépéseket vezetnek be, és segítenek az embereknek átvészelni a válságot, nem pedig újabb terheket raknak rájuk.
Arra a felvetésre, hogy a miniszterelnök szerint pozitívum, hogy Magyarország nem úgy kezeli a válságot, mint az uniós országok, mert Magyarország az egyetlen, ahol reformlépéseket is tesznek, Szijjártó Péter azt mondta: a kormány újabb terheket rak az emberekre és megfojtja a gazdaságot; ha ez Gyurcsány Ferenc szerint jó, akkor még nagyobb bajban van az ország.
A Fidesz szóvivőjének értékelése szerint a kormány és Gyurcsány Ferenc képtelen a hitelesség és a bizalom helyreállítására, a miniszterelnök hétfői beszéde óta növekedett a bizonytalanság és a hiteltelenség, hiszen szerdán a Budapesti Értéktőzsde indexe a válság kitörése óta a legalacsonyabb értéket érte el, az euró árfolyama pedig folyamatosan 310 forint közelében van. Hozzátette: a január 29-i rendkívüli parlamenti ülésen elmondott miniszterelnöki beszéd után szabadult el az euró árfolyama. Szerinte nyomon követhető, hogy minden egyes "nagy dérrel-durral beharangozott" megszólalás után csak az euró árfolyama, a hiteltelenség és bizonytalanság növekedett.
Szijjártó szerint a kormánynak ebben a helyzetben át kellene adnia a helyét, de ha nem hajlandó távozni, akkor legalább nem kellene ennyit beszélni, és a baj nem nőne ilyen mértékben.
Arra a felvetésre, hogy a kormány szerint az értéktőzsde és az euróárfolyam alakulása a térségben zajló folyamatok eredménye és nem specifikusan Magyarországra jellemző, Szijjártó Péter azt mondta: a legkönnyebb a térségre mutogatni, ugyanakkor Magyarországon a BUX-index és a forint-euró árfolyam számít, a magyar embereket nem boldogítja más nemzet értéktőzsdéjének indexe és más nemzeti valuták árfolyama. Hozzátette: ha 2002-ben nem indul el rossz irányba az ország, akkor már régen euróval lehetne fizetni itt is.