Vigyázat! Támadnak a kiberbűnözők!

A kibertér biztonságát szavatolni kell, de nem szabad engedni, hogy ez az internet szabadságát veszélyeztesse – hangzott el hétfőn egy, az informatikai rendszerek működésével kapcsolatos fővárosi konferencián.

Évről évre nő a kibertámadások száma Magyarországon, bár ezek nagyobb része még nagyon kezdetleges – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára hétfőn a fővárosban egy konferencián.

Az államtitkár kijelentette: bár a támadások kezdetlegesek, de Magyarországon is megjelentek olyan nemzetközi – megfogalmazása szerint – kiberbűnözői csoportok, mint például az Anonymous. Az államnak energiát kell fordítania a probléma kezelésére, elsősorban a megelőzésére, ezért fel kell mérni az információbiztonság szintjét, a stratégiai pontokat pedig védeni kell – fűzte hozzá.

A kormány komoly lépéseket tett a megfelelő jogszabályi környezet kialakítása érdekében; az új Btk. több paragrafusa a számítástechnikai bűncselekményt szabályozza, s önálló fejezet szól például a tiltott adatszerzésről, de a gyermekek védelmére is új szabályokat állapítottak meg – közölte Rétvári Bence.

Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára azt mondta: egy társadalom életképességét az bizonyítja, hogy a kihívásokra megfelelő válaszokat tud adni, a kiberfenyegetés pedig nemcsak Magyarország, hanem a világ számára is nagy kihívás. Az államtitkár hangsúlyozta: nem szabad kivételt tenni ebben a kérdésben, és minden "kibertevékenységet", ami nem legális, üldözni kell.

Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára beszédében azt hangoztatta, hogy Magyarországon is nagyon komolyan foglalkoznak már a témával, s ez azt mutatja, hogy van igény a "kiberbiztonságra". Megemlítette, hogy október elején újabb konferenciát tartanak a témában, amelyen mintegy hetven ország képviselői és Orbán Viktor miniszterelnök, illetve az EU és a NATO prominensei is jelen lesznek.

A helyettes államtitkár szerint a kibertér biztonságát szavatolni kell, de nem szabad engedni, hogy ez az internet szabadságát veszélyeztesse, ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy nem létezik abszolút szabadság, tehát szabályokra szükség van.

A Duna Palotában zajló kétnapos konferenciát a Belügyi Tudományos Tanács, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ, valamint a Terrorelhárítási Központ szakmai támogatásával rendezték.


Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.