Magyarország nem hajtja végre az EU menekültügyi rendeletét
A 2013. június 20-án elfogadott Dublin III. (a 604/2013/Európai Parlamenti és Tanácsi Rendelet) értelmében egy menekültkérelmet abban az országban kell lefolytatni, ahol benyújtották, függetlenül attól, hogy a menekült időközben másik tagországba – Magyarországról jellemzően Ausztriába vagy Németországba – ment tovább.
Kovács Zoltán kormányszóvivő a Die Pressének úgy fogalmazott, „tele van a hajó", és bár mindenki európai megoldást szeretne, Magyarországnak meg kell védenie az érdekeit és a „lakosságát" is. A politikus elmondása szerint Magyarországnak 2500 menekült befogadására van kapacitása, de már háromezren vannak, és képtelen akár még néhány ezer menekült befogadására, akiket a Dublin III. alapján küldenének vissza.
Technikai okokból, határozatlan ideig a folyamatban lévő ügyekben felfüggeszti a Magyarországra irányuló dublini transzferek fogadását - a menekültek visszafogadását más uniós országokból - a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal - közölte valamivel később a Belügyminisztérium kedden az MTI-vel. A közlemény szerint erről az illetékes a DubliNet rendszeren keresztül tájékoztatta Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Luxemburg, Németország, Norvégia, Olaszország, Svédország és Szlovákia hatóságait. Hozzátették, hogy az illegális bevándorlással érintett uniós tagállamok közül a legleterheltebb Magyarország erején felül veszi ki részét a helyzet kezeléséből, az ország kimerítette a rendelkezésére álló kapacitásokat.