Magyarok a brit egyetemi elitben: a többség nem jönne haza
A Milestone Intézet felmérése szerint a vezető brit egyetemeken tanuló magyar diákok hosszú távú tervei Magyarországhoz kötődnek, rövid és középtávon világot akarnak látni és tapasztalatot kívánnak gyűjteni. Az intézetnek jelenleg 120 olyan diákja tanul a világ vezető felsőoktatási intézményeiben, akiknek célja, hogy hazahozzák tudásukat, olyan, a világot értő és ismerő értelmiségiekként, akikkel érdemes számolnia az országnak.
A mintavételi keret a Milestone Intézet címlistája alapján történt, a minta 99 fő válaszait tartalmazza. Az adatgyűjtés 2013 februárjában zajlott, a válaszadók 89 százaléka 17 és 21 év közötti volt, 52 százalékuk nő. A felmérés során arról kérdezték a Nagy Britanniában elit egyetemeken tanuló magyar fiatalokat, hogy hol, melyik országban képzelik el életüket a diploma megszerzése után. A jövőbeli terveket hármas időhorizonton vizsgálták. Kíváncsiak voltak arra, hogy közvetlenül, illetve öt évvel a tanulmányaik befejezése után, és a családalapításkor hol tudják elképzelni életüket.
A kutatás szerint közvetlenül a tanulmányok befejezése után a többség (61 százalék) Nagy-Britanniában maradna, és mindössze 5 százalékuk térne vissza a diplomával azonnal. Érdekes módon a diploma megszerzése után 5 évvel – bár a hazatérők aránya négyszeresére emelkedik – a megkérdezettek döntő többsége (56 százalék) sem Magyarországot, sem Nagy-Britanniát nem preferálja, hanem inkább további külföldi tapasztalatokat szerezne egy harmadik országban. A családalapítást viszont az elit egyetemisták 44 százaléka már Magyarországon képzeli el, további 38 százalék harmadik országban és mindössze 17 százalék Nagy-Britanniában.
A hazatérésnek inkább belső okai vannak: a hazatérők inkább a család, a barátok vagy az otthonosság érzete miatt jönnének vissza Magyarországra. A távolmaradók indokai pedig a jövedelmi és karrierlehetőségekre, illetve a szakmai önmegvalósítás fontosságára vezethetők vissza.