Magyarázkodik a jegybeíró felfüggesztett dékán

Méltányossági döntést hoztam – így indokolta az oktatóknak küldött körlevelében Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem Sporttudományi karának felfüggesztett dékánja azt a lépését, hogy diplomaszerzés előtt 15 hiányzó jegyet írt be a kar három végzős hallgatójának. A dékán egyébként ezzel a magyarázkodással valószínűleg megsértette a titoktartási kötelezettségét.

Méltányossági döntést hoztam a három hallgató esetében: ezt írta kollégáinak Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem Sporttudományi karának dékánja, akinek vezetői megbízását a múlt héten függesztette fel az intézmény rektora – tudta meg az Index.

Tóth Miklós és helyettese, a volt távolugró Szalma László körül akkor pattant ki a botrány, amikor egy ismeretlen rendőrségi feljelentést tett, mert három diplomaszerzés előtt álló hallgatónak, köztük Lasztovicza Jenő fideszes országgyűlési képviselő fiának a dékán az utolsó pillanatban saját kódjával igazolta hiányzó kreditjeiket. Az ügyben egyetemi vizsgálat indult, a rendőrség pedig közokirat-hamisítás gyanújával indított nyomozást ismeretlen tettes ellen.

Az egyetem mindeddig hallgatott a meglehetősen kellemetlen ügyben, és a dékán, valamint helyettese is kerülte a nyilvánosságot. Az Index úgy tudja, hogy az egyetem amellett, hogy általános nyilatkozatstopot rendelt el, írásban is titoktatásra kötelezte a TF két felfüggesztett vezetőjét.

Tóth Miklós így a hivatala átadása alkalmából körbeküldött belső e-mailben magyarázta el először saját verzióját a jegybeírással kapcsolatban. Az Index birtokába került levél szerint „a három hallgató nappali tagozatról jelentkezett át levelező tagozatra, de államvizsga előtt szembesült azzal, hogy néhány gyakorlati tantárgy teljesítése a nappali és a levelező tagozat nem átjárható volta miatt nem volt lehetséges". Ennek oka az, hogy a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság által akkreditált óra- és vizsgatervhez képest jelentősen eltérő tematikával oktatják a kérdéses tárgyakat, amelyek így nappali tagozaton három, levelezőn pedig hat félévesek. Az eltérésekről sem egyetemi, sem akkreditációs bizottsági határozat nem született, azonnal megkezdték az ügy hátterének feltárását. Tóth ugyanakkor leszögezi, hogy a három diák kétéves nappali tanulmányai alatt „jelentősen nagyobb óraszámot hallgattak, mint ami a levelező tagozaton ezekből a tárgyakból elő volt írva".

Tóth azt állítja, hogy a három diák nappali tagozaton teljesített óraszáma és atlétika edzésórája méltányossági alapon beszámítható volt a levelező tagozatos tanulmányaikba, és ezt a döntését ma sem látja másképpen, és ma is vállalja. „Kénytelen vagyok a leghatározottabban visszautasítani azt a módszert, amelynek nyomán a szigorúan szakmai ügy kapcsán jómagam és családom naponta ismétlődő fenyegetések nyomán félelemben kell éljen" – írta a felfüggesztett dékán, aki annak ellenére, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöki posztját is betölti, a botrány miatt csak néhány napra, a nyilvánosságot kerülve látogatott ki a Londonban zajló játékokra.

Az Index szerint egyetemi belső harcok állnak a diplomaügy kirobbantása mögött. Tóth írásából kiderül, hogy a rektor a sporttudományi karon lefolytatott reguláris belső vizsgálat nyomán három területen célvizsgálatot rendelt el, és a nemzetközi és stratégiai igazgató is független, külső vizsgálatot kért saját területére. A dékán és helyettese meggyőződése az, hogy a belső vizsgálatok következménye volt az őket bemártó névtelen feljelentés – írja az Index.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.