'Fájó szívvel búcsút int' a Magyar Rádió elnöke

A Fidesz nem támogatja, vagyis nincs politikai konszenzus a kinevezése körül - ezért lépett vissza a Magyar Rádió elnökjelöltségétől a posztot ma is betöltő Such György. Frissítve.

Döntése indokaként az MTI-nek csütörtökön azt mondta, hogy a pártdelegáltakból álló kuratóriumi elnökségben nem volt konszenzus a jelöléséről, így a pályázat nélküli hosszabbítás lehetőségével nem kíván élni.

Az MTI név nélkül nyilatkozó testületi tagoktól úgy értesült: a közrádió elnöke egy nappal a megválasztásáról döntő csütörtöki nagykuratóriumi ülés előtt, levélben tájékoztatta erről a kuratórium elnökét. Ebben az értesülés szerint az áll: kezdettől azt vallotta, hogy ezt a tisztséget „csak a mértékadó politikai erők támogatása mellett lehet és érdemes betölteni, mert csak ebben az esetben garantálható az intézmény tényleges függetlensége".

„Az elmúlt hetek eseményei alapján számomra teljesen világossá vált, hogy a mandátumom pályázat nélküli meghosszabbítása kapcsán a jelenlegi, politikailag felfokozott kampányidőszakban a kritikus politikai támogatottság nem biztosítható" - áll ismerőinek közlése szerint a dokumentumban.

Az információ szerint a levélben a pályázat nélküli hosszabbítás napirendről levételét kéri Such György, aki egyben jelzi: kész megpályázni a tisztséget, amennyiben „a demokratikus politikai erők egyöntetű támogatását sikerül ismét elérnem".

Such György lapunknak azt nyilatkozta, a Fidesz már az elnökségi ülésen sem vett részt a szavazásban, nyilvánvalóvá téve, hogy a nagykuratóriumban sem fogja támogatni az elnökségét; márpedig "a mértékadó politikai erők konszenzusos támogatása a garanciája a Magyar Rádió, mint nemzeti intézmény tényleges függetlenségének, az pedig a megfelelő színvonalú szakmai munkának. Ennek hiányában úgy éreztem, nem érdemes betölteni ezt a pozíciót". Such kérdésünkre nem zárta ki, hogy el lehet érni - az egyébként a megválasztásakor meglévő - konszenzust, de erre a mostani felfokozott politikai hangulatban nem lát esélyt, ezért sem kívánt pályázat nélkül hosszabbítani (amire a törvény lehetőséget nyújt).

Arra a kérdésünkre, hogy a Fidesz támogatásának hiánya pontosan mit jelent a Magyar Rádió működésére nézve, a rádióelnök azt felelte: ha nincs meg a politikai konszenzus, annak óhatatlanul is olyan az "akusztikája", hogy az elnök csak az egyik politikai oldal érdekeit szolgálja - ennek látszatát kívánta elkerülni azzal, hogy visszalép a jelöltségtől. Ugyanakkor, ha lehiggadnak a kedélyek a politikában, és megteremthető a konszenzus, akkor szívesen pályázik, ellenkező esetben "fájó szívvel búcsút int" a rádióelnökségnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.