Magyar fény gyúlhat a szaúdi éjszakában

Magyar cégeknek a szaúd-arábiai energetikai piacon történő szerepvállalásáról tárgyalt a szaúdi szakminiszterrel Kovács Pál, a fejlesztési tárca államtitkára. Nem akármilyen lehetőségről van szó: a 8 százalékos gazdasági növekedést produkáló arab országban évente 4 ezer megawattal, azaz a Paksi Atomerőmű kapacitásának kétszeresével nő a villamosenergia-fogyasztás.

A szaúd-arábiai villamosenergia-hálózat bővítésében való magyar részvételről és az energetikai kutatás-fejlesztési együttműködés lehetőségeiről is tárgyalt Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára Budapesten Abdallah al-Huszain szaúdi víz- és energiaügyi miniszterrel.

A tárgyalásról beszámolva szombati sajtótájékoztatóján az államtitkár elmondta: a szaúdi villamosenergia-piac ötször akkora, mint a magyar, a királyság gazdasága pedig évente 8 százalékkal növekszik. A szaúdiak várakozásai szerint villamosenergia-fogyasztásuk évente 4 ezer megawattal, vagyis a Paksi Atomerőmű kapacitásának kétszeresével fog növekedni. Ehhez a fejlesztéshez várják a magyar cégek részvételét – tette hozzá Kovács Pál.

Az államtitkár hangsúlyozta: az arab ország új erőművi kapacitások létesítését és atomenergetikai program elindítását is tervezi, ezért júniusban Magyarországra érkezik a közel-keleti állam atomenergia-ügyi minisztere. Egyre nő az érdeklődés Magyarország iránt - közölte az államtitkár. Mint elmondta, még tárgyalnak azokkal a hazai cégekkel, amelyek beléphetnek a szaúdi piacra. Elsősorban hálózatbővítésre és karbantartására, alállomások építésére, a kapacitások bővítésére, valamint tartalék-alkatrészek szállítására van lehetőség.

Hozzátette: a szakemberbázis megteremtéséhez szükség van a magyar oktatási rendszer bevonására is. Jelenleg a Budapest Műszaki Egyetemmel és a gödöllői Szent István Egyetemmel folynak tárgyalások. Előbbi intézmény az energetikában, míg utóbbi a vízgazdálkodásban nyújthat magas szintű szakemberképzést - vélekedett Kovács Pál. Az energiaügyért felelős államtitkár beszélt az energetikai kutatás-fejlesztésben kínálkozó együttműködési lehetőségekről is. Megfogalmazása szerint a két ország közös célja a megújuló energiaforrások mihamarabbi bővítése és gazdaságosságának javítása. Ennek Szaúd-Arábiában a tengervíz sótalanításában, Magyarországon pedig a hő- és villamosenergia-szolgáltatásban lehet szerepe.

A szaúdi delegáció mostani látogatását Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberi, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium idén februári rijádi tárgyalásai előzték meg. Pénteken vízművek építésének és üzemeltetésének lehetőségeiről, a szennyvíztisztításban történő együttműködésről és szakemberek cseréjéről tárgyalt Abdallah al-Huszain és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár Budapesten.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.