Orbán válaszolni akar Amerikának
A miniszterelnök arányos választ keres az amerikaiak lépésére Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Lapunk információi szerint Orbán Viktor a napokban kérte az amerikai kitiltási ügyben elhíresült 7750-es számú 2004-es Bush-proklamáció „diszkrét, de drasztikus” szó szerinti lefordítását magyar nyelvre. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető koordinálásával ez meg is történt.
Munkatársunknak azt mondták, Orbán Viktor az „arányos választ” keresi a hatos listára és az egész amerikai korrupcióvádas-kitiltásos botrányra, de még nem határozott arról, hogy legyen-e magyar kitiltási törvény. „Folyik a gondolkodás kormányszinten” – mondták fideszes politikusok. A miniszterelnök elképzelése szerint állítólag ha lesz magyar kitiltási törvény, annak paragrafusai az Európai Unió országaira nem vonatkoznak, és az Európai Gazdasági Térséghez tartozókra (Izlandra, Norvégiára, Liechtensteinre) sem. A nem európai NATO-tagországok viszont nem tartoznának a „kivételek” sorába. Így a „magyar 7750” törvény alapján adott esetben az Amerikai Egyesült Államok állampolgárait is ki lehetne tiltani.
Másrészt az amerikai megoldáshoz hasonlóan a magyar törvény szerint is nyilvános indoklás nélkül lehetne kitiltást alkalmazni. A korrupció gyanúja miatt kitiltottak „hatos listája” után az köztudottá vált, hogy Washington a 7750-es proklamációt leginkább afrikai diktátorok és klientúrájuk, valamint dél-amerikai drog- és emberkereskedők és velük kapcsolatban álló állami tisztviselők ellen alkalmazta, úgynevezett „lator” országok esetén. NATO-tagországok állampolgáraival szemben azonban nem.
A Figyelő című hetilap írta címlapján a múlt héten, hogy olyan előterjesztésen dolgozik az államapparátus, amely egy magyar kitiltási listát alapozhat meg. A Figyelő más forrástól viszont úgy értesült, még nincs ilyen előterjesztés. Múlt pénteken Gulyás Gergely, a parlament törvény-előkészítő szuperbizottságának az elnöke sem tudott arról, hogy a kormány részéről már dolgoznának a magyar kitiltási törvényen. A fideszes politikus az ATV Start című műsorában azt mondta, ő személy szerint csak nagyon indokolt esetben támogatná a kitiltást.
Miután Moszkva nem építi meg a Déli áramlatot, elképzelhető, hogy enyhülés lesz a magyar–amerikai viszonyban is, mivel a feszültséget a gázvezeték is erősítette. Elképzelhető, hogy ezek után magyar kitiltási törvényre sem lesz szükség.
G. Fodor Gábor szerint egy három lépésből álló esetleges amerikai mesterterv középpontjában áll Magyarország, amely az orosz Gazprom kelet-közép-európai gázszállítási monopóliumának megtörésére vonatkozna. A kormányzatnak dolgozó Századvég stratégiai igazgatója a Napi Gazdaságban úgy vélte, hogy mindaz, ami most a szemünk előtt zajlik, akár úgy is értelmezhető, mint az elbizonytalanítás stratégiája.