LMP: fent kell tartani a bírói függetlenség intézményi garanciáit
A frakcióvezető hozzátette, hogy az igazságügyi törvény tervezete alapján ugyanis semmilyen garancia nincs arra, hogy a jogszabály nem annak a politikai előfeltételnek akar megfelelni, hogy "a bíróságokat, tehát a harmadik hatalmi ágat is, gyarmatosítsa a narancsuralmi gépezet".
A politikus szerint az ügyben az a legsúlyosabb kérdés, hogy a kétharmados többség által kinevezett bírósági csúcsvezető bármilyen módon befolyásolni tudja-e a konkrét ügyeket. Például akkor, ha azok a kormányerők számára különösen fajsúlyosnak számítanak - mondta Schiffer András.
A frakcióvezető egyúttal hangsúlyozta, hogy az LMP soha, egyetlen bírót vagy ügyészt nem vádolt azzal, hogy pártpolitikailag elfogult lenne. Ettől függetlenül fent kell tartani a függetlenség intézményi garanciáit - szögezte le.
Megjegyezte, hogy a bírói rendszeren belül eddig is működtek, a bírák személyétől és egzisztenciájától "nem teljesen független belső kiszolgáltatottsági szövedékek".
A politikus kijelentette azt is, hogy habár pártjuk az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) jelenlegi rendszerét nem tartja működőképesnek, de a parlament előtt fekvő javaslattal sem értenek egyet, mert semelyik jogállamban nem működik olyan szervezeti rendszer, mint amit abban felvázoltak.
Saját javaslataikról azt mondta, hogy meg kell növelni a bírói önigazgatás ellensúlyait. Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy akkor lehet fenntartani az igazságszolgáltatás pártatlan és elfogulatlan működését, ha azon belül osztott hatalmi rendszereket hoznak létre.