LMP-feljelentés a tibetiek hatósági zaklatása miatt
Az LMP közleményében azt írta: Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa augusztus 4-i állásfoglalásában megállapította, hogy a zászlólengető tibetiekkel kapcsolatban eljáró rendőrség fellépése szemben állt a hátrányos megkülönböztetés tilalmával, sérült a szabad véleménynyilvánítás joga, és az emberi méltósághoz való jog is.
Az ombudsman arra is rámutatott, hogy amikor a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a kínai kormányfő látogatásának idején, munkaszüneti napon és arányaiban nagy számban idézett be ellenőrzésre itt tartózkodó tibeti származású vagy a Fálun Gong mozgalomhoz kötődő embereket, akkor ezzel akadályozta őket abban, hogy véleményt nyilvánítsanak a látogatásról. Ezzel pedig a hivatal a hátrányos megkülönböztetést tilalmával összefüggő visszásságot okozott - olvasható a közleményben.
Mint felidézték, az LMP volt az egyetlen parlamenti párt, amely elítélte, hogy a kínai kormányfő látogatásának zavartalanná tétele érdekében a magyar hatóságok törvényes indoklás nélkül léptek fel a tibetiek és a tüntetők ellen. "Az eset után kezdeményeztük a BRFK és a BÁH vezetőinek meghallgatását, interpelláltuk a miniszterelnököt és határozati javaslatot nyújtottunk be Tibet ügyében, amely megegyezik a Fidesz-KDNP 2008-ban benyújtott határozati javaslatával" - írták.
Az LMP az ombudsmani jelentés nyilvánosságra hozatala napján közölte: azt várja az ügyészségtől, hogy Szabó Máté vizsgálata nyomán hivatalból indítson eljárást a tibeti tüntetők elleni júniusi fellépés ügyében. A Legfőbb Ügyészség illetékese az MTI-nek reagálva úgy nyilatkozott, nem indokolt hivatalból vizsgálatot indítani, mert az ombudsman jelentéséből nem olvasható ki, hogy a tibeti tüntetőkkel szembeni rendőri fellépés során bűncselekmény történt volna.