Leváltanák az ellenzéket, az Orbán-kormány helyett megcsinálnák az új Magyarországot
Szakszervezeti felvonulás 2013-ban a Kós Károly sétányon. A társadalmi párbeszéd témavilága szinte teljesen kiveszett a nyilvánosságból Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A SZEF úgy véli, a közoktatás évtizedek óta nem közvetíti a tájékozódáshoz és a döntéseket megelőző társadalmi részvételhez szükséges valós ismereteket, s a felnövekvő generációkban nem alakítja ki azokat a képességeket, amelyekre szükség lenne a felelős választáshoz, az öntudatos munkavállalói magatartáshoz és a pénzügyileg is tudatos fogyasztói fellépéshez.
Ezért a legutóbbi kongresszuson hozott döntés alapján hamarosan SZEF-akadémiát indítanak, amelynek célja egyebek mellett, hogy bemutassák: a konföderációhoz tartozó szakszervezeteknek van világlátása, van értékrendszere, és tudják azt is, mit rontottak el ők, s mi romlott Magyarországon. Elemezni és tudatosítani kívánják tehát, hogy melyek a magyar társadalom meghatározó sorskérdései.
Állam és társadalom címen hirdették meg az első rendezvényüket októberre, amelyen Sárközy Tamás professzortól és Pálné Kovács Ilona akadémikustól várnak egyebek mellett választ arra, mi történt az alkotmányos alapintézményekkel, hogyan alakult át az államigazgatás rendszere és az önkormányzatok szerepe, s miként változtak a munkavállalók egyéni és kollektív jogai.
Nézőpont: Bejött a vasfüggöny a Fidesznek
Csuhaj Ildikó: Orbán a hűséget nézi, Répássyt is ezért rúgta ki
Ónody-Molnár Dóra: Kis választási kampányok zajlanak az iskolákban
B. D. - M. L. F.: „A mi szavazóink is utálják a menekülteket”
Rab László: Elromlanak a magyar politikusok
Hargitai Miklós: A magyarok a legutolsók Európában
Lehetséges nemzeti konszenzus az oktatáspolitika céljait és az intézményrendszer működését illetően? – erre is keresik majd a választ. Meg arra, rehabilitálható-e a népművelés és szemétre dobott teljes intézményrendszere.Később a közszolgáltatások lesznek napirenden, és azt vizsgálják, hogyan befolyásolják az igazgatási, a hatósági, a humán, a kulturális és a kommunális rendszerek a nemzet életminőségét és versenyképességét. A tervezett hét rendezvényen szó esik majd az egészségügyről, illetve a nyugdíjrendszerről is. Ez utóbbi kapcsán tették fel a kérdést: a járulékfizetők tényleg hoppon maradt, reményt vesztett és nyomorba tartó milliók?
Utoljára jövő ősszel a SZEF a szakszervezeti mozgalom helyzetével kíván foglalkozni. Például azzal, hogyan hat az eltorzult pártrendszer az érdekképviseletek tevékenységére, és azok megfogalmazhatnak-e a társadalom egészére kiterjedő programot, vagyis: lehet-e víziójuk a magyar jövőről.