Leszámolt a kormány az egészségpénztárakkal?
Az egészségpénztárak lehetnek a nagy vesztesei a cafeteria átalakításának – derült ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének felméréséből. Az alig egy hete jóváhagyott törvényben a korábban a béren kívüli juttatások közé tartozó népszerű cafeterialehetőségeknek – iskolakezdési támogatás, önkéntes pénztárak, helyi bérlet, munkahelyi étkezés stb. – egytől egyig átkerültek az egyes meghatározott juttatások körébe, és csak 49,98%-os adózással adhatók 2017-től.
A Pénztárszövetség saját kutatásában arra volt kíváncsi, hogy a pénztárak tagjai mit gondolnak arról, hogy a munkáltatói befizetéseket átvállalnák-e az adózott jövedelmükből, ha azok megszűnnének. Az egészségpénztári válaszadók közel harmada (32%) egyáltalán nem gondolkodik a kiváltáson, vagy nem látja annak forrását, hogy miből tudna saját pénzből egészségpénztári befizetést realizálni. Ugyanez az arány a nyugdíjpénztári ügyfeleknél csak 12 százalékos volt a felmérés szerint.
A Pénztárszövetség azt szeretné elérni, hogy az öngondoskodást célzó megoldások a jövőben is kapjanak kedvezményt. Azaz a kormány csökkentse a munkáltatói támogatásra rakódó csaknem 50 százalékos adót, és az egyéni befizetésekhez társuló eddigi 20 százalékos adójóváírást emelje 30 százalékra, illetve a maximum 150 ezer forintos adójóváírási lehetőséget emeljék 200-250 ezer forintra.
A több mint ezermilliárdos vagyont kezelő, körülbelül kétmillió pénztártagot tömörítő önkéntes kasszákat képviselő szervezet abban bízik, hogy az előtakarékosság továbbra is kiemelt és támogatandó gazdaságpolitikai cél marad.