'Levegőhöz jut' a nyomtatott és az online sajtó

Nem változik a médiatanács tagjainak kinevezési módja, függetlenségük jogi garanciái, sem az "aránytalanul súlyos" büntetési tételek - vagyis az Európa Tanács legfontosabb kifogásainak figyelmen kívül hagyásával módosították a médiatörvényt.

A parlamentben pénteken szavaztak a kormány javaslatához benyújtott módosításokról, a zárószavazás a jövő héten lesz. Az már látható, hogy az újságírók forrásvédelmén és a sajtó hatósági felügyeletének megszüntetésén - tehát az alkotmányellenesnek ítélt passzusok átírásán - túl a kormányoldal nem nyúlt érdemben a médiacsomag legtöbbet bírált részeihez. Azt viszont fontosnak tartották, hogy alaposan átírják a frekvenciapályáztatásra vonatkozó szabályokat. A héten lefolytatott parlamenti vitában ugyan nem derült ki, hogy a Klubrádión kívül még hány rádióadót érinthetnek az új szabályok, mindenesetre a kormányoldal határozottan tagadta, hogy céljuk egy "lex Klubrádió" megalkotása lett volna. Így tehát nem "célzott" szabályként fogadták el, hogy a médiatanács nem köteles szerződést kötni pályázati nyertesekkel, ahogy azt sem, hogy a korábbi médiatörvény szerint megkötött frekvencia-szerződések az év végével megszűnnek.

A most elfogadott - és a jövő heti zárószavazással véglegessé váló - változtatások alapján a jövőben a médiahatóság csak a tévéket, rádiókat ellenőrizheti és birságolhatja (azokat viszont változatlanul akár százmilliókra is), a nyomtatott és az online sajtót már nem - az Alkotmánybíróság döntése miatt ugyanis a sajtó hatósági felügyeletét kiiktatták a médiacsomagból. A hírközlési és médiabiztosnak sem lesz hatásköre a továbbiakban a médiumok fölött, miután az AB ezt is a sajtószabadság túlzott korlátozásának ítélte. Visszafogják továbbá a médiumok adatszolgáltatási kötelezettségét is, különösen ha a bekért adatok alapján felfedhetnék az újságírók titkos informátorait.

A forrásvédelmet - egy LMP-s módosítást is befogadva - annak kimondásával próbálja garantálni a jogalkotó, hogy a névtelenséget kérő információ-források megnevezésére még büntetőeljárásokban is csak kivételes esetekben kötelezheti az újságírókat a bíróság. A forrásvédelem jogát nemcsak a büntetőeljárási, hanem a szabálysértési törvénybe is bevésték.

Ami a rádiós pályázatokat illeti, mostantól csak a médiatanáccsal kötött hatósági szerződés alapján lehet majd rádiócsatornát működtetni, miután a korábbi médiatörvény szerinti műsorszolgáltatási szerződések az év végén megszűnnek. Ezt a módosítást azzal indokolták, hogy a 2010-es médiatörvény alapján már úgyis megkötötték az új hatósági szerződéseket. Fontos változás, hogy a médiatanács a jövőben egyáltalán nem lesz köteles pályázati nyertessel szerződést kötni, így hiába nyer valaki frekvenciapályázaton, az még nem garancia arra, hogy ténylegesen meg is kezdheti adása sugárzását. 

Az elfogadott módosításokat újabb jogállamromboló akciónak tekintik a szocialisták, ami ellen az összes lehetséges fórumon fel fognak lépni - írták pénteki közleményükben. A rádiópályázatokkal kapcsolatos változtatás pedi az MSZP szerint a Klubrádió frekvenciáját érintő bírósági döntés megkerülését célozza; "jogerős bírósági döntések végrehajtását teszik lehetetlenné visszamenőleges hatállyal". A kormányoldal korábban több nyilatkozatban cáfolta, hogy a módosítások a Klubrádióról szólnának; a fideszes Menczer ERzsébet csütörtökön azt nyilatkozta, a változtatások semmiben sem befolyásolják a Klubrádió működését, hiszen azóta kereskedelmi rádióként üzemel, amióta pályázat nélkül, vásárlás útján jutott mostani frekvenciájához, ahol jelenleg is hallgatható.

Médiatörvény
Médiatörvény
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.