Lesz vizsgálóbizottság a NAV-ügyben
Nyilatkozatháborúk és kölcsönös egymásra mutogatások után keddre mégis összejött az a 78 aláírás, amelyre az állami adóhatóság 2002 és 2013 közötti, kiemelt adózókkal kapcsolatos gyakorlatát vizsgáló bizottság létrehozásának kezdeményezéséhez volt szükség. Az erről szóló határozati javaslatot Ángyán József független és Schiffer András LMP-s képviselő nyújtotta be.
Horváth András egykori adóhivatali dolgozó nagyjából egy hónapja állt a nyilvánosság elé azzal, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV), illetve jogelődjénél éveken át szemet hunytak a nagy cégek által elkövetett milliárdos áfa-csalások felett. Ezeknél szerinte érdemi vizsgálatokat nem folytattak – ha mégis, azokat leállították –, miközben a költségvetést ezermilliárdos kár érhette.
A NAV a vádakat visszautasította, és jelezte: rágalmazás és jogosulatlan adatkezelés miatt feljelenti egykori alkalmazottját. A vélelmezett csalások okán Horváth András ugyancsak az ügyészséghez fordult.
Az LMP az üggyel kapcsolatban parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, de ehhez a parlamenti képviselők legalább húsz százalékának támogatására van szükség. November végére azonban alig jutottak túl a negyvenen, mert az MSZP 48 képviselője elvi okokból nem kívánt a jobbikosokkal egy listán szerepelni, nélkülük viszont nem jöhetett össze a megfelelő számú aláírás.
Keddre kiderült: az LMP a DK és a PM tagjai, valamint a függetlenek között talált harminc támogatót, így a szocialisták is csatlakoztak a kezdeményezéshez. Igaz, a listán van egy ex-jobbikos, akit korábban kizártak a pártjából, de efelett az MSZP már kész volt szemet hunyni,
„A politikai elitet súlyos visszaélésekkel vádoló, a demokratikus intézményekbe vetett hitet földig romboló ügy tisztázása alapvető fontosságú” – olvasható a határozati javaslat indokolásában. Ezért az előterjesztők szerint a vizsgálóbizottságnak át kell tekintenie egyebek mellett a NAV Kiemelt Adózók Igazgatósága által feltárt törvénysértéseket, a kiemelt adózóknál megállapított adóhiány mértékét, a velük szemben alkalmazott intézkedéseket, valamint azt, történt-e egyedi ügyben bármilyen kormányzati beavatkozás.