Hoffmann Rózsa tükörbe néz

Új LMP-st köszönt a parlament, majd belecsapnak a politikai vitában. Mi már figyeljük a patkót!

Hoffmann először

„A közoktatás jövőjéről ma” címmel a pedagógusok életpályamodelljéről is beszélt napirend előtti felszólalásában Hiller István. A volt szocialista oktatási miniszter a Parlament plenáris ülésén többek között azt mondta: mindkét pedagógus-szakszervezet levelet írt az Országgyűlésnek, amelyben azt kérik, hogy a közoktatásról rendezzenek vitanapot. Ezt az MSZP is támogatja.

Hiller rámutatott, a levelek akkor születtek, amikor még nem volt ismert, hogy a pedagógus-életpályamodellt a kormány befagyasztja. Hiller szerint a közoktatásban teljes a káosz, az államosítás lebonyolítása kapcsán senki nem tudja, hogy mi a dolga. Az MSZP-s politikus rámutatott: minden kritizált kormányzati terv kapcsán pozitív ellentételezésként hozták fel a pedagógusok életpályamodelljét, amelyet most viszont elhalasztanak. Hiller ezt követően Hoffmann Rózsát idézte, aki korábban kijelentette: a teljes köznevelési rendszer, az új közoktatási törvény alapja az akkor bejelentett financiális intézkedés.

A szocialista politikus szerint az oktatási államtitkárnak le kellene mondani ez után a lépés után, de Hiller szerint Hoffmann távozása csak háromnapos hír lenne, ezért inkább arra kérik Hoffmannt, hogy maradjon a helyén, és próbálja meg elérni, hogy a közoktatási törvény többi intézkedése se valósuljon meg. Lemondás helyett kármentés – fogalmazott Hiller István.

Hoffmann Rózsa szerint a szocialista politikus drámai felszólalást mondott, de drámáról szó sincs. Rossz helyzetről igen, de erről viszont az előző kormányok, vagyis a szocialisták tehetnek. Az oktatási államtitkár kijelentette: az Orbán-kormány épp az MSZP-s kormányok felelőtlen politikájának hibáit igyekszik kijavítani. Hoffmann Rózsa szerint a közoktatási rendszer átalakítása megfelelően zajlik.

A pedagógusok életpályamodelljéről szólva az államtitkár azt mondta: a költségvetési tervezetben benne volt a béremeléshez szükséges 73 milliárd forint. Az államtitkár megerősítette: mivel valóban erre épül a törvény, azon dolgozik, hogy megtalálják a megfelelő megoldást. „Eszem ágában sincs lemondani. Két esetben kellene: ha olyan hibát vét, amikor nem tud tükörbe nézni. Vagy a kormány követ el olyan hibát, amit maga sem tud vállalni. Ilyen nem történt” – fogalmazott Hoffmann Rózsa.

Hoffmann másodszor

Meglehetősen sajátos és „találó” címet adott napirend előtti felszólalásának a kereszténydemokrata Michl József. A kormánypárti politikus ugyanis „A kormány pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottak” címmel kért és kapott szót a hétfői ülésnapon. A KDNP-s politikus ebben a pedagógusok elhalasztott béremeléséről beszélt, fájdalmas döntésnek nevezve azt. Michl szerint csak „egészen komoly indokkal és magyarázattal” lehet késlekedni.

A kereszténydemokrata politikus szerint az európai válságban a korábban biztosnak látszó is bizonytalanná válik, semmit sem lehet hosszú távon tervezni. Michl hangsúlyozta, hogy a pedagógusok béremelésének elhalasztásához Hoffmann Rózsának bizonyosan nincs köze, és ezért felesleges a távozását követelni. A kormánypárti képviselő hozzátette: az életpályamodell bevezetése nemzetstratégiai ügy és ezért becsületbeli ügy is marad.

Hoffmann Rózsa államtitkár válaszolt erre is, elsőként megköszönve a személyét érintő dicsérő szavakat. Hoffmann elmondta: eddigi élete nagy részét a katedrán töltötte, és családjában is rengeteg a tanár, így pontosan érti és átérzi a pedagógusok helyzetét. Ezért is kiemelten fontos a kormány számára a pedagógusok megbecsülése és helyzetük javítása. Hoffmann Rózsa megismételte: olyan események történtek menet közben, amely a modell bevezetésének elhalasztását hozhatja magával.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kérdés még nincs egyértelműen lezárva, és egyáltalán nem a program eltörléséről, legfeljebb is csak elhalasztásáról lehet szó. Hoffmann Rózsa kötelességének nevezte, hogy a köznevelési csomagot „dupla vagy semmi alapon” a magyar közoktatási rendszerben meghonosítsák.

Senki többet harmadszor?

Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője volt a harmadik felszólaló a mai napon. „Gyilkos megszorítások a semmiért” címmel a legutóbb bejelentett Matolcsy-csomagról értekezett. Az ökopárti politikus szónoklatában azt mondta: „önmagában kóklerség” volt már júniusban költségvetést készíteni, különösen fals számokra. Jávor szerint lehet, hogy a kormányülésen azt hiszik: elég valamit sokszor elmondani, és akkor az úgy is lesz, de a való életben ez nem így működik.

Jávor szerint a kormánypártok semmit nem tanultak, és az elhibázott matolcsyzmust folytatják virtuális bevételekkel, ahelyett hogy a probléma gyökerét, például az egykulcsos adót módosítanák. Az LMP frakcióvezetője szerint a kormány eddigi legpozitívabb döntése lett volna a pedagógusok béremelése, de most ezt is elhalasztották.

Jávor hangsúlyozta: lehet százmilliárdos támogatást adni autógyáraknak, de ha az oktatást magára hagyják, akkor az ország nem fog tudni gyarapodni. „Csak fel kellene hagyni a gőggel” és azzal a gyakorlattal, hogy a „haveroknak” akkor is kedveznek, ha az ország belerokkan – vélte Jávor Benedek. Az ökopárti politikus a progresszív adózás visszahozását javasolta a kormánynak. Hozzátette: szerdán az LMP bemutatja az A38-as hajón alternatív költségvetési javaslatát, erre minden „tanácstalan” kormányzati politikust szívesen várnak.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár szerint nem a kormánynak, hanem az LMP-nek „tök mindegy” néha a valóság. A kormánypárti politikus ismét hangsúlyozta, hogy a szocialisták eladósították az országot, ehhez képest a mostani kabinet döntései nyomán csökkentik az államadósságot. Cséfalvay válaszában hozzátette: az LMP-nek eddig két programját ismeri, azonban ezek az európai leszakadás programjai, az ökopárt pedig a leszakadás pártja.

Az államtitkár szerint az LMP jobb lenne, ha a jövőben a lengyelek korábbi kommunista pártjának a nevét, a LEMP-ét használná. Taps és nevetés jobb oldalról, Hende Csaba honvédelmi miniszter külön gratulált Cséfalvaynak az ötletes válaszért.

Száz Habony Árpád és egy Chuck Norris

Vona Gábor, a Jobbik elnöke is Matolcsyt és az új megszorítócsomagot kritizálta napirend előtt. „Tündérmeséből rémálom” című felszólalásában többek között arról beszélt, hogy a kormány mindent megszorít, ami mozog. „Mint egy gazdaságpolitikai Chuck Norris” – fogalmazott Vona, hozzátéve: „száz Habony Árpád is kevés ahhoz, hogy” azt bizonygassák, ez bizony nem megszorítás. A Jobbik elnöke szerint a jelenlegi kabinetnek is olyan a stílusa, mint a Gyurcsány-kormánynak volt a „legsötétebb korszakban”, hiszen mindig csak azt mondják: ez lesz az utolsó megszorítás.

Vona szerint a kormány gazdaságpolitikája megbukott, és az ország ezzel végérvényesen az IMF és az EU szorító ölelésébe kerülhet. Vona szerint a Fidesz és az MSZP között az a különbség, hogy a szocialisták az IMF-fel szeretnek megszorítani, a Fidesz az IMF nélkül is. A radikális politikus szerint a fideszesek programja romokban, eközben a Jobbik alternatívája ma is stabil és vállalható.

„Nem ott tartunk, hogy egymillió munkahely fog létrejönni, lehet, hogy nem lesz több, mint egymillió munkahely” – fogalmazott Vona Gábor, hozzátéve: meg kellene óvni az országot a következő két évtől, és érdemes lenne megfontolni az előrehozott választások lehetőségét.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált erre a felszólalásra is. Válaszában az ország kitettségéről és adósságáról beszélt, amelyet „az elmúlt nyolc évnek” köszönhetünk. Cséfalvay szerint a kormány lépéseinek megvan a logikája, még ha a jobbikos politikus nem is tudja mindig követni. Az államtitkár szerint minden magyar érdeke, hogy az ország soha többet ne adósodjon el; a kormány pedig ezért tesz.

Az embervédő kormány védelmében

A hétfői plenáris utolsó napirend előtti felszólalója, a fideszes Cser-Palkovics András viszont sem a pedagógusok életpályamodelljéről, sem a Matolcsy-csomagról nem ejtett szót. Szónoklatában az állampolgárok védelméről beszélt a hírközlési piacon. Elmondta többek között, hogy a kormánynak célul kell kitűznie a fogyasztói jogok védelmét. Cser-Palkovics szerint az az igazi megszorítás, amikor egy kabinet nem tesz semmit a rezsiköltségek indokolatlan növekedése és az egyoldalú szerződésmódosítások ellen.

Cser-Palkovics szerint a mostani kormány megvédte az embereket a tömeges kilakoltatásoktól és a bankok egyoldalú szerződésmódosításaitól, ezt a gyakorlatot kell követni a hírközlési piacon is. A fideszes politikus szerint csökkenteni kell a szerződéses kockázatokat a televízió- és mobil-előfizetések kapcsán is.

Fónagy János nemzeti fejlesztési államtitkár válaszolt a fideszes felszólalásra. A kormánytag az Orbán-kabinet eddigi törekvéseit és rendelkezéseit, illetve a Cser-Palkovics által hivatkozott új törvényeket méltatta, és azok támogatását kérte.

Lengyel Szilviának bemutatkozik a Ház

Az október 8-i plenáris ülés első perceiben a Kukorelly Endre (LMP) lemondásával megüresedett parlamenti mandátum betöltéséről döntött a T. Ház; elfogadva Lengyel Szilvia jelölését. Az új ökopárti képviselőnő ezt követően letette hivatali esküjét.

Hoffmann Rózsa életpálya-modellje nem változott a pedagógusok béremelésének elmaradása miatt
Hoffmann Rózsa életpálya-modellje nem változott a pedagógusok béremelésének elmaradása miatt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.