Lekoppintaná a polgári köröket az MSZP

Rendkívüli tisztújítást tartanak a szocialisták. A fő kérdés nem volt kétséges, Mesterházy lett az új elnök, helyettese Balogh András. Frissítve: Kovács László visszatért; lekoppintanák a polgári köröket.

Mesterházy Attilát a küldöttek 87 százalékának szavazatával választotta pártelnökké a rendkívüli tisztújító kongresszus szombaton - tudta meg az MTI. Az elnökhelyettesi posztra Balogh András nagykövetet, a szocialisták államfőjelöltjét választották meg. Ellenfele Szabó Imre volt környezetvédelmi miniszter húsz százalékot kapott. A párt pénztárnoka Brecskáné Nagy Mária maradt.

Lendvai Ildikó és Mesterházy Attila
Lendvai Ildikó és Mesterházy Attila

Kovács László volt uniós biztost és Szabadkai Tamást választották alelnöknek a küldöttek. Az alelnöki posztra hat jelölt volt, a két politikus a második körben kapta meg a megválasztáshoz szükséges többséget. Szabadkai Tamás korábbi országgyűlési képviselő majdnem 53, Kovács László közel 51 százalékot kapott. Szintén a második körben választották újra Tukacs Istvánt a pénzügyi ellenőrző bizottság élére.

Kiszúrás

A kongresszus nyilvános része a küldötteknek fegyelmezett, gyors és eredményes munkát kívánó bevezetéssel indult, majd Lendvai Ildikó értékelte a szocialisták elmúlt egy évét.Lendvai rögtön beszéde elején előkapott egy NENYI-t (a közéletekre kötelezően kifüggesztendő Nemzeti együttműködési nyilatkozatot),egyrészt azért, hogy "nehogy bajunk legyen". másrészt, hogy jól kiszúrjon az utódjával, Mesterházyval, hogy neki kelljen a NENYI-t az önkormányzati választás előtt méltó, jól látható helyen kifüggesztenie. A NENYI ugyanakkor nem vicc, "komikusan korlátolt, de veszélyesen korlátozó"; kizökkent a világ, a demokrácia világa. 

Művilág

Lendvai azzal próbálta buzdítani a küldötteket, hogy "nincs időnk lábadozni". Forradalom ugyan nincs, de gyors, nagyon rossz irányú társadalmi-politikai átrendeződés vette kezdetét szerinte, "ókonzervaztív díszletben újkonzervatív fordulat". Megint megnövelnék a társadalmi különségeket (mármint Orbánék), szétszakitanák a szolidaritás intézményes szálait, ez látszik szerinte az adórendszer átalakításából is. A valódi emberség összetartó szálait szétvagdossák, helyettük álságos, kenetteljes közösséget hazudnak. "Acsarkodás a közéletben, de közös istentisztelet a képviselőknek a Balzilikában". Művirág a nemzeti nyilatkozat, műanyag ország, Patyomkin demokráciával (...), katonai főiskolások műanyag korona-másolat előtt tesznek esküt. tisztelegnek a miniszter előtt, vagy ha éppen nem ér rá, a másolata előtt". A Lendvai-beszéden jól szórakozó küldöttek akkor morajlottak fel először, amikor a távozó pártelnök Schmitt Pált vette a szájára: "műelnök ül majd a Sándor palotában, mű-függetlenség az eddig független intézményeknél". Ez a társadalmi önzés, a politikai bóvli világa, diadala - folytatta Lendvai.

Jobb a műnap, mint a nap,
anyagnál a műanyag,
fogsornál a műfogsor,
doktornál a műdoktor,
nemzetnél a műnemzet,
rendet, rendet, műrendet!

- idézte az Egy szerelem három éjszakája című musicalből Lendvai.

Jöhet a vacsora

A műanyag helyett igazi nemzetet, igazi rendet, igazi szabadságot akarunk, tette hozzá a szocialisták jövőképe felé kanyarodva Lendvai Ildikó -, ehhez erő, igazi erő kell. "Ezért van ide írva, hogy újrakezdés". A szocialistáknak tisztábbá, jobbá, tehetségesebbé kell válniuk, ezért sem írt mű-beszámolót, nem akar mű-kongresszust, ahol egy választással letudják az újrakezést, aztán "jöhet a vacsora".

Úgy maradtak

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

- A párt talán legdrámaibb esztendőjét éltük át, éltük túl - mondta az elmúlt egy évről szólva a párt vezetője. Az elnöksége mérlegét megvonva, ugyanazt említette pozitívumként, mint negatívumként - hogy tudni illik megmaradtak. "Egyben maradtunk, ez jó, de nem sikerült ennél többeet tennünk. Egyben maradtunk, de úgy maradtunk, a régi hibáinkkal".

Meg ne lássa

Az MSZP-t sokan temették, ma is temetik, mégis, a választásokkal életképesen jutottak át a túlpartra, "de az életképesség még nem az élet, csak egy esély". További eredményként említette azt a politikai és morális tőkebefektetést, amit a válságkezelő kormányt végig vitték. A választásokon persze ez nem térült meg, de szerinte az új kormány kapkodása láttán, napról napra felértékelődik. Ami viszont nem volt ennyire pozitív: a morális önvédelem hiánya, eszköztelensége - a következtetése pedig az, hogy "ebben a rugalmatlan szervezeti állapotban nem maradhatunk". - Ne kerüljetek a szemem elé, ha nem lesztek sokkal tehetségesebbek nálunk - zárta pártelnökként utolsó beszédét Lendvai Ildikó.

El van vetve

A kongresszus küldöttei, mint ezek után kiderült, mind kaptak egy-egy üveg kockát (kevésbé fenyegető méretűt, mint amekkorát a bejáratnál függesztettek fel), lévén a kocka az átláthatóság és a tisztaság szimbóluma...

Mesterházy (miután csokor virággal és puszival köszöntötte Lendvait és "méltó helyre", a farzsebébe tette a NENYI-t) a rendszerváltáskori álmokkal indított: demokrácia, szabadság, jólét, soha többé diktatúra, ne kelljen többé félni a hatalomtól. Sok eredmény ellenére, az eredeti célokat szerinte nem sikerült elérni, úgyhogy "van még dolgunk elég". Az elmúlt húsz évben ugyanakkor szerinte a szocialista kormányok tettek a legtöbbet az ország modernizációjáért, a társadalmi különbségek csökkentéséért.

A koronás demokrata

Ezek után Mesterházy hosszasan szapulta Orbán Viktort és kormányát, a progresszióval szembeni legnagyobb akadálynak nevezve az antidemokratikus, tekintélyelvű gondolkodásmódot". Voltak figyelmeztető jelek, tette hozzá, a "koronás demokrata" kötcsei beszédében, ahol húsz évre bebetonozott hatalmat vizionált. Mesterházy hosszasan sorolta, hogy mi mindenben hazudott szerintük "az ember, aki sohasem hazudott" (hogy létezik könnyebb út a válságkezelésre, hogy nem kőbe vésett a 3,8 százalékos hiánycél, lesz pénz mindenkinek, radikális és azonnali adócsökkentést hajtanak végre, két hét alatt rendet tesznek stb.).

A felcsúti illuzionista

- Orbán Viktor ugyanott folytatja, ahol 2002-ben abbahagyta. Semmit se változott, sőt rosszabb lett. A felcsúti illuzionista megtéveszett, mézes-mázas ígéreteiről mind kiderült, hogy hazugság - összegzett Mesterházy. Pedig a szocialisták előre szóltak, de nem sokan hittek nekik.

Ők szóltak

- Mi szóltunk, hogy ha Orbán kétharmados hatalomhoz jut, megpróbálja elfoglalni Magyarországot, büntető hadjáratot indít minden másként gondolkódóval szemben, politikai tisztogatásba fog kezdeni, klientúrát fog épiteni, sajár oligarcháit, pártkatonáit fogja a fontos pozíciókba ültetni - jelentette ki elnökjelölti beszédében Mesterházy, aki szerint a köztársasági, valamint a számvevőszéki elnökválasztás is ezt jelzi.

Csak az erőből ért

Mesterházy két, egymást szinte kizáró világkép ütközéseként jellemezte a fennálló politikai viszonyokat, de azt is megígérte, nem fogják megengedni, hogy "ismét a félelem igazgassa az országot". Csakhogy Orbán Viktorra szerinte nem lehet hatni szép szóval, "csak az erőből ért", úgyhogy az MSZP legfőbb céljaként azt határozta meg, hogy az orbáni világkép súlyos, erős társadalmi ellensúlyát alakítsa ki. Ehhez szerinte "társadalmasítani" kell a politikát, vissza kell szerezniük a párt hitelességét, újra kell építeni az MSZP-t, össze kell fogni a szakszervezetekkel, civil mozgalmakkal.

Harcra fel

Mesterházy egy modern, nyitott, nemzeti, demokrata, karakteresen balos néppártot vizionált. Öt pillért határozott meg, mint igazodási pontokat: a modernizációt, a teljes foglalkoztatottság elérését, az esélyegyenlőséget, a fenntartható fejlődést, valamint a demokrácia védelmét. Ennek elérése érdekében, "harcos, kemény" ellenzékiséget ígért küldötteinek.

Hajrá, éljen

Beszéde után (melyet egy új fordulattal zárt: "Hajrá, Magyarország, éljen, Magyarország, éljen, MSZP!") az újságírókat kizavarták a kongresszusnak helyt adó hotelből, délután háromig zárt ülésen folytatták.

Kovács visszatért, Balogh kritikus

Mesterházy, valamint a többi vezetőségi tag megválasztása után, Mesterházy sajtótájékoztatón mutatta be a párt  új tisztségviselőit: Balogh Andrást, a szocialisták államfőjelöltjét,történész professzort (őt választották elnökhelyettessé), valamint a két új alelnököt: Kovács László korábbi pártelnököt, EU-biztost, valamint a sárbogárdi önkormányzati képviselő Szabadkai Tamást. A párt választmányi elnöki posztján Simon Gábort választották újra.

Balogh András arról beszélt, nagyon kritikus az elmúlt időszakkal kapcsolatosan, és noha elismeri az elért eredményeket - "végül is megmentették az országot egy mély krízistől, a pártot pedig a szétszakdástól". Ugyanakkor hiba lenne ezen örvendezni, hiszen olyan szituáció alakult ki, amelyben történelmi jellegű vereséget szendvedett a szocialista párt, elvesztette szavazói több mint felét, támogatóinak jelentős részét szinte minden társdalmi rétegben. Balogh új programot sürgetett, ami ebből a helyzetből kivezet, "egyébként szétszakadhat, megsemmisülhet a párt". Ezt csak a párt radikális megújításával lehet megakadályozni, ennek jegyében pedig szociálisan sokkal érzékenyebb pártot kell építeni, a nemzeti értékeket is jobban fel kell vállalni.

- Örülök, hogy öt év brüsszeli távollét után visszafogadtak - mondta Kovács László. A korábbi pártvezető, külügyminiszter tisztességes, felelős ellenzéki politizálás mellett érvelt. A parlamentben szerinte nem kell habozni támogatni a nemzet többségének érdekeinek megfelelő és a szocdem értékekkel összeegyeztethető javaslatokat, de mindennel szembe kell menni, ami ettől eltér, és érdemi alternatívákat kell felmutatni. Kovács szerint az áprilisi választáson nem a szociáldemokrata értékrendet utasították el, csak a képviseletnek azt a módját, ami a szocialistákat eddig jellemezte.  Kovács kitért a párthoz köthető-kötődő korrupciós ügyekről, mondván ezek miatt sokat vesztett a párt. Ebben kérlelhetetlennek kell lenni, "nem szabad várni a jogerős ítéletig, mert a politikai küzdelemben az ártatlanság vélelme nem létező fogalom". A 33 éves - a vezetőségben a legfiatalabb - Szabadkai Tamás pedig annyit mondott bemutatkozásként, hogy ki kell szélesíteni a társadalmi beágyazottságukat, "az MSZP nem lehet budapesti párt".

Úrrakezdés régiekkel?

Az Újrakezdés szlogen és a régi arcok visszatérése közti ellentmondást firtató kérdésre válaszolva, Mesterházy azt felelte, az újrakezdés nem azt jelenti, hogy a fürdővízzel együtt a gyereket is ki kell önteni. Az elnökség teljesen megújul, a választmány élén ugyan továbbra is Simon Gábor lesz, de "aki jól végzi a dolgát, miért ne folytathatná?"

Orbántól tanulni

A szocialisták által beharangozott "demokratikus körök" és az Orbán-féle polgári körök közötti hasonlóságról pedig az új pártelnök azt mondta, "nem szégyen tanulni", a polgári körök sikeresek voltak; és szükség is van demokrata körök megszervezésére.

Szili nélkül

A kongresszus az elnökségi tagok megválasztásával folytatódik. A rendezvényen egyébként részt vett Gyrucsány Ferenc volt kormányfő - majd átment a melegfelvonulásra -, nem jött el viszont Szili Katalin korábbi házelnök, a sokak által ellenpártként aposztrofált Szövetség a jövőért mozgalom alapítója. A Szili-féle akciót firtató kérdésre egyébként Mesterházy azt felelte a tájékoztatón, Szili Katalintól azt atájékoztatást kapta, hogy segíteni kívánják az MSZP munkáját, s ő bízik benne, hogy ez így is lesz; emlékezetett ugyanakkor a párt alapszabályának azon pontjára, mely szerint automatikusan megszűnik annak a párttagnak a tagsága, aki szocialista jelölttel szemben indul választásokon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.