Lemondatná Matolcsyt az LMP
Az LMP szerint amikor Fidesz gazdasági szabadságharcot hirdetett, valójában kalandorpolitikát folytatott, de ez a gazdaságpolitika megbukott – jelentette ki pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Schiffer András.
Az ellenzéki politikus Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter távozását sürgette, egyúttal azt is kérve, hogy a kormány hirdessen egy olyan új gazdaságpolitikai programot, amelyik segít visszaszerezni Magyarország hitelét. Ennek érdekében pártja nevében azt kezdeményezte, hogy a kabinet hívjon össze egy érdekegyeztető fórumot, amelyben a kormányzati oldal mellett a munkaadók, a munkavállalók és az öt parlamenti frakció is képviselteti magát.
A Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken tájékoztatott arról, hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval. A frakcióvezető kijelentette, hogy a kormány a teljes politikai tőkéjét elherdálta, miután Orbán Viktor tavaly nyáron verbális háborút hirdetett a Nemzetközi Valutaalap ellen, de csütörtökön kiderült, hogy a kabinet „kénytelen visszakullogni az IMF-hez”.
Ha a miniszterelnök nem képes rövid időn belül összerakni egy olyan kríziskezelő programot, amelyik a munkaadók, a munkavállalók és az ellenzéki pártok minimális egyetértésével is találkozik, akkor „természetesen felvetődik az, hogy új kormányprogram és ebben az esetben új miniszterelnök is szükséges” – mondta egy kérdésre válaszolva.
Az ország érdekét viszont az szolgálja, hogy ha a kormányfő azzal áll elő, „hogy az a politika, amivel ő kísérletezett megbukott”, de van ajánlata a helyzet rendezésére, amelynek megvalósításához partnerként számít a munkaadókra, munkavállalókra és az ellenzéki pártokra. Schiffer András hangot adott annak a véleményének is, hogy semmilyen feltételezés és semmilyen várakozás nem valósult meg abból, amire a kormány eddigi politikáját építette.
Matolcsy György az egykulcsos adórendszert a 2011-re várt három százalékos növekedéssel indokolta. Szavai szerint ez már biztosan nem fog teljesülni, ahogy a nemzetgazdasági miniszter jövő évi 3,5 százalékos jóslatából „örüljünk ha nem lesz recesszió”.
Kijelentette azt is, hogy habár a kormányfő háborút hirdetett az államadósság ellen, de az mégsem csökken, hanem nő. Eközben a kormány - az általa „kizsákmányolás törvénykönyvének” nevezett - munka törvénykönyvével és a szakképzési törvénnyel elkezdte a „kaszárnyakapitalizmust berendezni Magyarországon”. A közszférában jelenleg is folynak a leépítések és a közszolgáltatások területén is további forráskivonások várhatóak.
Schiffer András összegzése szerint a helyzet most rosszabb, mint amikor a kormányfő meghirdette a gazdasági szabadságharcot. Hozzátette, hogy az elmúlt másfél évben aláásták az emberek biztonságérzetét, miközben megkezdték az alkotmányos intézményrendszer leépítését.