A kormány azonnal lekapcsolja a hálózatról a magániskolákat

Január elsejétől kikerülnek az internetszolgáltatást biztosító Közháló Programból a nem állami és önkormányzati fenntartású oktatási intézmények. Lapunknak Horn György ecsetelte ennek következményeit.

A mainap.hu cikke szerint a téli szünetet megelőző utolsó napon küldött levelet a magániskolák intézményvezetőinek a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, melyben arról tájékoztatja őket, hogy január 1-től nem vehetnek részt a Közháló Programban, vagyis lekapcsolják náluk az internetet. A fejlesztési tárca levelében azt írja, hogy 2012. január 1-től megváltozott szerkezetben folytatódik tovább a Közháló Program, és ennek következtében "újradefiniálják" a kedvezményezettek körét.

Ennek értelmében csak az állami és az önkormányzati iskoláknak biztosít internetet a Közháló program. Az még nem derült ki, hogy csak a magániskolákban kapcsolják-e le a netet vagy az egyházi fenntartásúakban is.

Nyolcszáz iskolát érint a döntés - mondja Horn

Nem hitt a szemének Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke, amikor ma reggel kibontotta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) levelét. A tárca értesítésében az áll, hogy a nem állami fenntartású intézményeket január elsejével – vagyis nyolc nap múlva – lekapcsolják az internetes hozzáférést jelentő úgynevezett KözHálóról. A KözHáló az utóbbi évek legnagyobb, a kormány által támogatott informatikai infrastruktúra-építési fejlesztése, amely több mint 2500 településre jutott el. Az elmúlt években 7300 szélessávú internetpontot adtak át, amelyből ötezer végpont a KözHáló alhálójaként működő Sulinet keretében valósult meg. E program segítségével az iskolák egy az egész országot behálózó rendszerhez kapcsolódnak, ezen keresztül vezetik az állami feladatok ellátásához szükséges tanügy-igazgatási információkat tartalmazó digitális osztálynaplót, innen töltik le az érettségi tételeket, itt szolgáltatnak statisztikai adatokat az államnak – ami törvény által előírt kötelezettségük, és a KözHálót használva férnek hozzá az iskolák a pénzükhöz is.

– Az iskolák saját szoftverrendszert használnak, közülük többen olyat, amelyet 180 naponként kell megújítani: ezt szintén a hálón keresztül teszik meg. Ha nem tudnak hozzáférni, és letelik a 180 nap, a teljes iskolai rendszer összeomlik, és ezek az iskolák megbénulnak. Azt hiszem, arra megy ki ez az egész, hogy a magániskolák, amelyekről azt feltételezik, dúskálnak a pénzben, piaci cégekkel szerződve biztosítsák maguknak az internetkapcsolatot – mondja Horn, hozzátéve, hogy ha nem vonják vissza ezt a döntést, az iskolák még a bankszámlájukhoz – így az állami normatívához sem – sem férnek hozzá.

Az intézkedés nyolcszáz iskolát érintene. Horn érthetetlennek tartja, hogy miért akarja őket a kormányzat kizárni a KözHálóból, ezért levélben fordult Navracsics Tiborhoz, aki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter lemondása óta felügyeli a tárcát. Ebben arra kérte a miniszterelnök-helyettest, vonják vissza ezt a döntést, illetve ha ez valami oknál fogva nem lehetséges, akkor biztosítsanak időt az intézményeknek saját hálózat kialakítására, egyedi szerződések megkötésére. Horn lapunknak elmondta: az NFM-ből megerősítették, hogy az egyházi intézményekre nem vonatkozik a döntés. A furcsa diszkriminációra szintén rákérdezett a Navracsicsnak írt levelében.

Néhány napja idéztük Radó Péter blogbejegyzését. Az oktatáskutató azt jövendölte, hogy a közoktatás államosításához irdatlan mennyiségű változtatástömegre van szükség, amelynek egyetlen eleme sincs még kitalálva. Ez „brutális káoszhoz” fog vezetni – írta, és úgy fest: a káosz elkezdődött.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.