Leépítésre készül a katasztrófavédelem is
A katasztrófavédelemnél mintegy nyolcszáz fős leépítésre lehet számítani – mondta el Árok Kornél az ATV Egyenes beszéd című műsorában. A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének hamarosan távozó vezetője szerint erről hétfőn egyeztetnek az érdekképviseletekkel. Árok úgy tudja, a tervezett intézkedést már be is jelentették a munkaügyi központoknak.
A katasztrófavédelmi szervezetnél az önkormányzatoktól átvett hivatásos tűzoltóságok állományával együtt mintegy 13 ezren dolgoznak, de a létszámcsökkentés várhatóan csak az 1145 fős közalkalmazotti kört – például a pénzügyi-gazdaság, humánpolitikai és műszaki területen dolgozókat – érinti. Ha a hír igaz, nagyobb részüknek mennie kell.
A szakszervezeti vezető a hírt kérdésünkre megerősítette, hozzátette azonban, hogy nem mindenki kerül az utcára: ahol van üres hivatásos státus, a civil alkalmazottak felszerelhetnek – ennek persze szigorú egészségügyi feltételei vannak –, egyesek abban reménykedhetnek, hogy a rendszeren belül biztosítanak nekik másutt helyet, néhány fő pedig nyugdíjba vonulhat. Árok bizonyos azonban benne, hogy sokan lesznek, akik utcára kerülnek.
Írásos anyagot a szakszervezeti vezető nem látott róla, de azt hallotta, hogy a fővárosban hivatásos tűzoltói álláshelyek is megszűnhetnek. A tűzőrségeken csak egyetlen fecskendő – tűzoltóautó – kiszolgálására elegendő személyzet, vagyis egy-egy raj, de az V. kerületben csupán fél raj maradna.
Azt is beszélik – mondta Árok –, hogy a létszámcsökkentést a tanfolyami hallgatók és a próbaidős tűzoltók szélnek eresztésével oldanák meg. Úgy tudja, hogy a legalább hatéves gyakorlattal rendelkező embereket viszont mindenképpen szeretnék megtartani.
Ma Budapesten egyszerre két úgynevezett ötös, kiemelt fokozatú tűzeset kezelésére elegendő az egyszerre szolgálatban levő állomány. Ha a leépítések valóban megtörténnek, csupán egy nagyobb tűzhöz vonulhatnak ki, ami a biztonságot is befolyásolhatja – állítja Árok Kornél.
A fővárosi tűzoltóság leépítése egyébként nem most van először napirenden: már korábban is többször felvetődött, hogy nincs szükség 1600 emberre. Az egyes vélemények szerint indokolatlanul nagyra nőtt szervezetet egyébként a normatív támogatásból soha nem is lehetett fenntartani, s volt olyan év, hogy a körülbelül hétmilliárdos állami forrást az önkormányzatnak csaknem egymilliárddal meg kellett toldania. A tűzoltóságok visszaállamosítása után viszont ilyen segítségre már aligha lehet számítani.