Lázár: Orbán marad, hiába megy a kavarás
Lázár szerint három oka van a leminősítéseknek – azért használt többes számot, mert szerinte a három minősítő cég együtt mozog, és arra számít, hogy a Fitch Ratings is követni fogja két testvérét. Az okok szerinte, hogy egyrészt folyamatosan zajlik Európa leminősítése, mert a hitelminősítők az országokat külön-külön és együtt is figyelik. Másrészt az intézményi hitelezők a hitel-visszafizetés föltételeinek kialakítását akarják így befolyásolni, ez a hitelezők nyomásgyakorlásának része. Harmadrészt valóban gondok vannak a magyar gazdaság növekedésével. A hvg.hu-nak adott interjúban hozzátette: 2012-ben a jegybank intenzív közreműködése nélkül nem lesz érdemi gazdasági növekedés. Kérdésre hozzáfűzte, hogy a kormány gazdaságpolitikájának következetlensége is beleértendő abba, amit a leminősítések harmadik okaként jelölt meg.
Jose Manuel Barroso Orbán Viktornak írt levelével kapcsolatban elmondta, hogy a két törvény, amelyet Brüsszel kifogásolt, megfelel az európai jogrendnek. "A Bankszövetséggel kötött megállapodás, valamint az elfogadott 2012-es költségvetés megfelelő keretet biztosít ahhoz, hogy Magyarországon beinduljon a gazdasági növekedés – tette hozzá. A frakcióvezető szerint az IMF-fel és az Európai Bizottsággal jó megállapodást kell kötni, "az nem megy, hogy ők leadják a rendelést, mi meg teljesítjük". Ugyanakkor kiemelte, hogy az Európai Központi Bank észrevételeit már beépítettük a jegybanktörvénybe.
Arra a kérdésre, hogy érzékel-e olyan nyomást a nemzetközi és európai intézmények felől, hogy váltsák le a miniszterelnököt, Lázár azt válaszolta, hogy "megy a kavarás, bár azt nem tudom megmondani, hogy ez belpolitikai eredetű vagy „kívülről” gerjesztik. Egy biztos: Orbán Viktor legkevesebb 2014-ig biztosan miniszterelnök marad. Ezzel a vonallal kár próbálkozni".
A frakcióvezető nem tud arról, hogy most a kabinet átalakítására készülne. Elmondta, hogy ha a miniszterelnök megkérdezi a véleményét, akkor azt fogja mondani, hogy 2012 közepén, amikor a kormány elérkezik a félidőhöz, más politikai munkatempóra kell átállni. "A döntés Orbán Viktor kezében van, ha változtatni akkor mi abban is támogatni fogjuk".
A házszabály módosítását, amely a gyorsított törvényhozást eredményezi, ugyanakkor az ellenzéki megszólalási lehetőséget korlátozza, úgy magyarázta, hogy hetente változik a helyzet, és ehhez a törvényhozásnak is igazodnia kell."1989-1990-ben sok-sok amerikai segítséggel egy, a parlamenti erők megegyezésén alapuló konszenzuális demokrácia jött létre Magyarországon. Viszont ez nem azt jelenti, hogy évtizedek múltán is csak ilyen típusú demokrácia működhet. Megdöbbentő, hogy azok a nyugati országok kérik rajtunk számon a konszenzuális demokrácia hiányát, amelyek egyébként többségi demokráciák. Ma úgy gondoljuk a Fideszben, hogy a többségi demokrácia hatékonyabb, gyorsabb és tisztább felelősségi viszonyokat teremt" – fogalmazott.