Látlelet 3500-ért, kijózanítás 7200-ért

Kétezer forintban maximálta a nem kötelező védőoltások beadásáért kérhető orvosi díjat, valamint 1700 forintban a tüdőszűrésért elkérhető összeget az egészségügyi kormányzat. Emellett átlagosan 400, illetve 900 forinttal emelték a térítéses orvosi szolgáltatások – például a jogosítványhoz, illetve a lőfegyvertartáshoz szükséges vizsgálat árát.

 A látleletért 3500 forintos, a kijózanításért, akár alkohol, akár kábítószer miatt van rá szükség, 7200 forintos számlát kaphatunk az orvostól. A sportolók egészségügyi vizsgálata 600 forinttal drágul, így a következő hónaptól ezért 9700 forintot kell fizetni. A praxisok bevételének mintegy 10 százaléka jöhet össze egyéb bevételekből, melynek része a térítéses szolgáltatások díja is.

Márciustól két védőoltás – az influenza és a pneumococcus elleni vakcina­ – beadásáért egyetlen fillért sem számolhatnak fel a betegeknek a doktorok, akkor sem, ha ahhoz nem a térítésmentes kvótából jutottak hozzá, hanem receptre vásárolták meg a patikában. Eddig a nem kötelező védőoltások beadásáért a családorvosok elvben a vakcina árával azonos összeget kérhették el, így attól függően, éppen mi volt a fecskendőben, influenza vagy méhnyakrák elleni szer, ugyanazon tűszúrásért kettő- vagy akár harmincezer forintot is fölszámolhattak. Az új szabályozás lényegében a szolgáltatás árát egységesítette.

Az intézkedés megosztja a háziorvosokat. Van, aki azt mondja: az egységes ár egyszerűbben kiírható a váróba kihelyezett szolgáltatási díjjegyzékre. Mások úgy vélték: megint konfliktust rakott az államtitkárság az háziorvosok nyakába, hiszen nem lesz egyszerű elmagyarázni, hogy a rotavírus, a méhnyakrák elleni szer beadásáért kell fizetni, másik két hasonló körülmények mellett beszerezhető oltásért viszont nem. Az érintettek abban sem egységesek, hogy kérnek-e az oltásokért pénzt a betegektől. Selmeczi Kamill, a FAAKOSZ – Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke azt mondja: ő az egyszerűbb és valóban a beteg egészségét megóvó oltásokért eddig sem kért semmit a betegeitől.

Viszont az, aki távol-keleti utazására akarja az egészségét bebiztosítani, miért ne fizethetne díjat az ezzel járó orvosi munkáért? Az oltás nem néhány másodperces beavatkozás: szükség van előtte fizikális vizsgálatra, föl kell világosítani a beteget a mellékhatásokról, a védettség kezdetéről, végéről. Szükség van hozzá vattára, fertőtlenítőre, tűre – ezeket meg kell vásárolni, azaz ez mind növeli a praxis költségeit. Az influenza és a pneumococcus elleni vakcinák beadásának térítésmentessé tételére Selmeczi Kamill szerint azért volt szükség, mert valószínűleg ezekből sok maradt a raktáron, és akit csak az orvosi munkadíj tartott volna vissza az oltás megvásárlásától, az most beadathatja magának.

Borsi Éva, a Kasszaorvosi Szövetség elnöke, háziorvos azt mondja: az emberek az influenza elleni vakcinákkal kapcsolatos viták óta, ami két évvel ezelőtt volt a csúcsán, nemigen kérik az oltást. Hozzátette: ennek ellenére minden évben 250 adag felét a levegőbe nyomja ki. 12 év alatt ugyanis csak az ampullában lévő dózis felét adhatja be, a magyar állam viszont csak olyan kiszerelést vásárol, amit nagy gyerekek számára rendszeresítettek.  

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.